Důvody pro vznik organizace jsou podle členů uskupení ekologické i ekonomické. Od roku 2030 bude na území států Evropské unie platit zákaz skládkování a odpadové hospodářství se musí zefektivnit tak, aby se co největší část dala recyklovat a do spaloven se dostala jen nezbytně nutná část odpadů. Mimo jiné to znamená výrazné snížení směsného komunálního odpadu a navýšení toho recyklovatelného.

Právě tím se bude řídit i nově vzniklá organizace. „Tento podnikatelský subjekt má členům pomoci dosáhnout úspory z objemu společně obhospodařovaného odpadu za využití regionální skládky člena družstva,“ uvedla mluvčí nymburské radnice Olga Vendlová a dodala, že skládka je na území Radimi.

Podle nymburského místostarosty Bořka Černého přináší nové spojenectví jak společnou poptávku služeb, tak například i zajištění skládky, jejíž dostupnost začíná být stále složitější. „Děláme maximum proto, abychom nemuseli neúměrně zdražovat poplatky občanům. Musíme tedy stále zefektivňovat svoz, využití a další nakládání s odpady. K tomu nám dopomůže právě družstvo,“ vysvětlil místostarosta.

Oba policisté byli v Čelákovicích v rámci policejní výpomoci, jinak oba dva slouží v Ostravě. Nstržm. Aneta Samohýlová na Obvodním oddělení Ostrava Poruba  a kolega  nstržm. Filip Šrubař na Obvodním oddělení Ostrava Poruba 2.
Ve středních Čechách se stali hrdiny. Policisté z Ostravy zachránili život muži

Zakladatelé družstva předpokládají v brzké době zapojení dalších okolních obcí. Zatímco v obchodování s odpadem chtějí postupovat jednotně, cenová politika za svoz odpadu směrem k obyvatelům je u dvou největších členů nového družstva radikálně jiná. V Nymburce se už loni zvýšil poplatek ze 760 na 860 korun a ten platí i pro letošní rok.

Poděbradská radnice jde jinou cestou a podle starosty Jaroslava Červinky především kvůli administrativní zátěži úředníků by nejraději poplatek zrušila úplně. Aktuálně poplatek snížila ze 650 na 500 korun a situaci chce před koncem letošního roku znovu vyhodnotit. „Pokud dospějeme k tomu, že bude výhodnější poplatek zcela zrušit, tak to uděláme. Ale nechci předbíhat,“ řekl starosta ještě před koncem minulého roku.