V Nymburce spolupracuje na pomoci seniorům a lidem s omezenou mobilitou radnice společně s Farní charitou a skauty. Zavedla dvě telefonní čísla, na která lze volat ve všední dny mezi 9. a 12. hodinou. „Obraťte se na linku 735 708 884 nebo 732 186 883 a k vám nebo dotyčnému člověku bude vyslán dobrovolník, který rád pomůže s nákupy nebo léky,“ informuje web města.

Senioři jsou stále nejohroženější skupinou. Ovšem je také pravdou, že část z nich se chová vůči okolí neohleduplně. Například v nymburské pobočce řetězce Albert se ve středu dopoledne v jednu chvíli pohybovalo přibližně 80 procent zákazníků v rouškách a 20 procent bez roušek. Velkou část těch bez roušek bohužel tvořili právě senioři.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Také v Lysé nad Labem se do pomoci seniorům zapojili dobrovolníci i radnice. Starosta Karel Otava důrazně upozorňuje na dodržování bezpečnostních opatření i v souvislosti s tím, že byl ohlášen výskyt koronaviru v nedalekých Čelákovicích. „Podle dostupných informací nebyl ke dni 17. března výskyt koronaviru v našem městě potvrzen. Apeluji na Vás jako starosta města Lysé nad Labem, abyste důsledně dodržovali nařízení vlády o zákazu volného pohybu. Nepanikařte, zachovejte klid a buďte k sobě navzájem ohleduplní,“ apeluje starosta na své spoluobčany. Starší lidé, lidé v karanténě nebo se slabší imunitou pak mají využít nabídku radnice. Na telefonním čísle 605 484 941 nebo e-mailové adrese radnicepomaha@mestolysa.cz, si lze objednat nákup potravin a léků s dovozem do domácnosti.

V Poděbradech nabízí služby pro seniory některé firmy, například Kompakt. Rozvoz potravin a dalších potřebných věcí pak zajišťuje také přímo radnice. První vůz naložený potravinami určenými potřebným zamířil do jejich domovů ve středu dopoledne. Místní dobrovolnice pak nabízejí další služby. Na FB vznikla skupina Pomoc dobrovolníků v Poděbradech. „Rády bychom pokryly služby, jako jsou hlídání dětí, doučování a venčení pejsků,“ píší dobrovolnice a vyzývají místní, aby se registrovali jak ti, kteří chtějí pomáhat, tak ti, kteří pomoc potřebují.

V řadě měst pomáhá s péčí o seniory Centrum sociálních služeb Poděbrady. To však je pochopitelně maximálně vytížené, a proto třeba v Milovicích se také dostala ke slovu krizová linka a pomáhají lidé z radnice ve spolupráci s městskou policií. „Město Milovice zajistí nezbytnou pomoc pro lidi v karanténě a nemocné. Pokud v této situaci jste a potřebujete pomoc, volejte krizovou linku 702 899 290,“ vyzývá radnice.

Koronavirus v Česku