Města na Nymbursku plán v několika případech mají schválený, jako třeba Poděbrady. "V tuto chvíli máme popsané všechny možnosti sportování, tedy stručnou analýzu celého sportovního odvětví v Poděbradech," řekl poděbradský starosta Ladislav Langr.

To zahrnuje veřejná a školní sportoviště, ale také ta soukromá a komerční. Ale kde je nějaké bolavé místo? "Výhledově musíme něco udělat s ledovou plochou zimního stadionu. Stavební část je sice zrekonstruovaná, ale ledová plocha zůstala stejná z roku 1976 a stárne," vysvětlil.

Vedle toho v Poděbradech rozšiřují sportovní halu. "Na zastupitelstvu jsme ale diskutovali, že pro město jedna sportovní hala nestačí. Měli bychom se zabývat tím, kde postavit druhou," podotkl.

Ta by měla poskytnout zázemí pro další sporty; zůstává otázkou, zda pro ty, kterým se v Poděbradech daří, nebo pro jiné, které třeba ve městě tolik nejsou – právě kvůli chybějícímu sportovišti. "Není tu házená, nedá se tu hrát. Je tedy otázka, zda pro ni nebo sálovou kopanou postavit velkou halu, zda to má smysl," nastínil, kam se ubírají úvahy vedení města.

Koncepci rozvoje sportu mají schválenou i v Lysé nad Labem, podle starosty Karla Otavy je priorita výstavba sportovní haly; mohla by začít do dvou let a podle studie vyjde město na 100 milionů korun. "Je to obrovská zátěž pro město, ale investici podporují všechny volené subjekty. Různě se slibovala dvacet let, konečně jsem se k tomu dostali," podotkl.

Druhou prioritou je podle jeho slov výstavba nové tělocvičny v městské části Litol za zhruba 30 milionů korun. Zkrátka nepřijdou v rámci přípravy plánu rozvoje sportu ale ani další sportoviště. Vzniknout by měl totiž tým lidí, který by měl tato místa na starosti.

Na strategii rozvoje sportu pracují v Nymburce, do konce června ji plánují dokončit, řekl starosta Pavel Fojtík. "Právě teď materiál finalizujeme, určitě se budeme snažit podporovat všechny sporty, které mají v Nymburce své místo, jako basketbal, volejbal, fotbal i kanoistiku. Ta má u nás velkou tradici, máme tu olympijské medailisty," pochvaluje si.

Strategii pro další roky připravují také v Sadské. "Víme o tom, na materiálu pracujeme, strategii budeme schvalovat v červnu. Další sportoviště ale stavět nejde, vše funguje, jak je," řekl starosta Milan Dokoupil. Problém je však s tamější sportovní halou, která je zůstala v hrubé stavbě kvůli problémům s financováním.