Lidé v Pňově – Předhradí si možná už brzy oddychnou. Montáž měřičů rychlosti je totiž na spadnutí. Nová zařízení upozorňující řidiče na jejich neukázněnost by se měla objevit v nejbližší době.

Upozornit řidiče na neustálé překračování rychlosti donutily vedení obce výsledky měření, které proběhlo v Pňově – Předhradí během března. To ukázalo, že nařízenou padesátku v obci dodržuje jen málo řidičů. Nejhorší situace se ukázala v nočních hodinách. „Když tu kamiony projíždí rychlostí devadesát kilometrů v hodině, nedá se spát,“ stěžují si místní.

Měřiče měly být namontovány už do konce června. Krajský úřad však celou věc pozdržel, protože měl námitky proti stávajícímu umístění dopravních značek na obou koncích obce. Minulé pondělí se konalo jednání starosty Tomáše Tůmy, zástupců majitele komunikace, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), a dopravního inspektorátu. „Dohodli jsme se, že se stávající dopravní značky posunou. Pro nás je pozitivní, že přesun značek provede ŘSD na vlastní náklady,“ uvedl starosta s tím, že přibližně 150 metrů před oběma začátky obce přibydou upozorňující cedule na úsek měřený radarem. „Ty jediné budeme muset koupit,“ doplnil Tůma.

Neúnosná dopravní situace na silnici I/38 z Mladé Boleslavi do Kolína donutila více obcí k opatřením, která zpomalí neukázněné řidiče. Od středy fungují měřiče například v Kovanicích a podle starosty Jaroslava Krále se rychlost projíždějících aut v průměru snížila. „Osobní automobily brzdí, ale kamioňáci ani nesundají nohu z plynu. Jsou na měřiče zvyklí,“ sdělil první zkušenosti Král.