Na Nymbursko by mělo v příštím roce v rámci „porcování medvěda“ připlout šestnáct milionů korun. Nedávno jmenovaný poslanec za Nymburk Miroslav Jeník zažádal ze státního medvěda o čtyři slušné porce – na opravu letního kina v Lysé nad Labem, rekonstrukci lůžkového oddělení nymburské nemocnice, přístavbu čtyř učeben dymokurské základní školy a opravu římskokatolického kostela v Městci Králové. Vše se má rozhodnout v tomto týdnu.

Zřejmě největší položku v pozměňovacím návrhu státního rozpočtu má šanci získat v regionu Lysá nad Labem na opravu letního kina v zámecké zahradě. Na tu je počítáno se 4 miliony korun. Mnout ruce si mohou Dymokury, které mají získat 3 miliony na 4 nové učebny ve škole a 2,5 milonů má šanci dostat Město Nymburk na rekonstrukci lůžkového oddělení nemocnice a devět set tisíc na výměnu oken v budově polikliniky.

Letní kino v Lysé nad Labem už volá po opravě několik let. „Chystáme se na celkovou rekonstrukci od A do Z. Opravou projdou promítací kabiny a sociální zařízení, jeviště by mělo být celé zastřešené, hlediště alespoň zčásti, aby bylo možné pořádat kulturní akce i při nepříznivém počasí,“ uvedl starosta Lysé Jiří Havelka s tím, že by se město podílelo na akci přibližně 400 tisíci korunami.

V Dymokurech čeká obecní pokladnu zřejmě větší položka. Ze státního rozpočtu je navrženo na přístavbu 4 nových tříd 3 miliony korun. „Samozřejmě, že nám to moc pomůže, ale zatím nevím, kolika penězi se bude muset podílet obec. Tu akci odhaduji tak na pět až šest milionů,“ uvedl starosta Dymokur Jaroslav Červinka. Dymokurští tak vyřeší letitý problém s umístěním dětí. První stupeň a školka jsou totiž v jiných budovách než druhý stupeň. „Je to nákladné hlavně provozně. Pokud se nám podaří přístavba, pojede celá škola na jedny provozní náklady,“ uvedl s nadějí Červinka.

Finanční injekce se ale možná dočkají i další stavby na Nymbursku. Půl milionu je například navrženo na opravu římskokatolického kostela v Městci Králové, 800 tisíc mají dostat Poděbrady na zvelebení dětského hřiště u kostela a 200 tisíc se možná dostane i na dětské hřiště v Sadské.

Pozměňovací návrh státního rozpočtu však obsahuje i investice do zateplení školských zařízení. Mateřská školka Pampeliška v Lysé nad Labem má ve své kolonce přislíbeno 600 tisíc korun, městecká školka v Bezručově ulici půl milionu.