Když namočím si ořech do medu, velký věci náhle dovedu… zpívá ve své písničce Zdeněk Svěrák. A dovede je nejen on. Velké věci dovedli díky ořechu, ale hlavně taky medu už naši předkové. Med byl zásadní potravinou i léčivem v životě (nejen) venkovských lidí. Ti nám zanechali staletími prověřený způsob chování včelstev, získávání medu a jeho využití. V současnosti je med stále více vyhledávaný v souvislosti s trendem návratu ke kořenům zdravé výživy 
a k přírodním produktům.

V přerovském skanzenu se konalo v uplynulých třech volných dnech Medobraní, kde se zvídavý návštěvník dozvěděl o medu a jeho produkci téměř vše. A sice od včelařky Kateřiny Šulkové z Včelí farmy Poděbrady. Včelaří se svým otcem, mají na 150 včelstev a Kateřina má na starosti produkci medu, jeho kvalitu, prodej, ale také přednáškovou činnost. O medobraní pověděla mnoho zajímavého i nám.

Předně: co to je medobraní? Je to včelařova radost. Při něm se mu vrací ve vytočeném medu jeho několikaměsíční péče o včelstva. Je to však pracná záležitost, k níž potřebuje různá zařízení jako odvíčkovací stůl, medomet s klikou nebo stáčecí nádobu. A nejlépe také pomocníky. Z úlu vybere medné plásty, které odvíčkuje speciální vidličkou. Odvíčkované rámky vloží do medometu a pomocí odstředivé síly med vytočí. Mimochodem medomet je znám už 150 let. Z medu se přes několik sít odstraní nečistoty a může se stáčet do sklenic a prodávat.

Co všechno vlastně víme 
o medu? Víme, že je to hustá, sladká a lepkavá kapalina, kterou vyrábějí včely pilným sběrem a zahušťováním sladkých šťáv. Ovšem možná už nevíme, že včely sbírají buď nektar z květů, pak vzniká med květový, nebo výměšky hmyzu, tzv. medovici, kterou vylučují třeba mšice. 
Z medovice vzniká medovicový neboli lesní med.

Jednou z vlastností medu je to, že ztuhne, špatně se nabírá a my to nemáme rádi. Co doporučuje zkušená včelařka? „Takový med sice můžeme vložit do horké vody, 
v níž opět zkapalní. Ale lepší je koupit si pastovaný med. Jedná se o med upravený tzv. pastováním nebo šleháním. Po této úpravě med nezkrystalizuje a zůstane dlouho vláčný," říká Kateřina Šulková.

Naše medové povídání uzavřeme trochou historie. Než se začal v evropské kuchyni používat cukr, hlavním sladidlem byl med. Až do 17. století se používal do kaší, ale i chleba, masitých jídel či nápojů.

Pokud jste se pod dojmem našeho článku rozhodli začít včelařit, je to jen dobře. Pak ovšem radíme stát se nejprve členem Českého svazu včelařů, kde se vám dostane potřebných informací, i včetně možného využití dotací.