Zajímavé novinky pro letošní rok připravilo nymburské Mateřské centrum Svítání, které sídlí v areálu Základní školy R.A.F. v zadním traktu. To potvrdila Iva Fábinová, ředitelka mateřského centra.

„Tradičních akcí i nových kurzů je opravdu hodně. Mimo to jsme kromě dopoledního hlídání dětí zavedli i hlídání odpolední do 16 hodin,“ popsala novinku Fábinová. Podle ní slovo hlídání už centrum posunulo do pojmu školička. „Máme tu dvě zaměstnankyně, kterým říkáme tety, a ty se dětem maximálně věnují,“ ví Fábinová.

V centru mívají i 15 dětí dopoledne, nyní nově 6 dětí odpoledne.

Celotýdenní provoz nízkoprahové herny nabízí rodičům zázemí pohrát si s dětmi, maminky tady mohou dítě přebalit i nakojit. Je tady možnost i uvařit si oběd.

Ani MC Svítáni se neobejde bez dotací, aby utáhlo celý provoz. „Z Ministerstva práce a sociálních věcí získáme dotaci 288 tisíc korun,“ pochlubila se ředitelka. To je ovšem třetina veškerých nákladů. Ve Svítání ještě čekají, jak dopadne žádost o dotaci na kraji.

Centrum má za sebou úspěšný loňský rok a jasnou vizi do budoucna. Co se Svítání podařilo v roce 2009?

„Na konci června jsem převzala Svítání a vyzdvihla bych dokončenou rekonstrukci sprchového koutu, podlahy a hygienického zázemí. To vše ve spolupráci s jiřickou věznicí,“ vzpomene za MC Svítání Iva Fábinová. Ta převzala vedení v občanském sdružení Vítej, maminko!, které MC provozuje. „Lví podíl na rekonstrukci má moje předchůdkyně Martina Martincová,“ uvedla Fábinová.

Ta zmínila ještě tři příměstské tábory, které se konaly v letních měsících. „To je novinka pro rodiče, které nemají v době prázdnin kam děti umístit. O tábory byl obrovský zájem, museli jsme i někoho odmítnout. Třetí tábor jsme pojali jako výjezdní a vypravili se do Harrachova,“ poodkryla ředitelka.

Podle Fábinové jsou srdečnou akcí také Světýlka pro Svítání, spojená s lampionovou procházkou malých, sotva chodících capartů. „Vloni přišlo přes 200 lidí, dobře se bavily celé rodiny. Děti prochází stezku světel,“ vysvětlila Fábinová.