„… s pohnutím utkvívám na světle lesklém kosočtverci vynikajícím z tmavé zeleně lesů. Jest to střecha mcelského zámku. Mcely… Ó dobo dětství!" Napsal významný český básník J. S. Machar o obci rozkročené na svahu lesnatého Loučeňského hřbetu už od roku 1252. Její malebnou polohu podtrhují také četné zahrady i nepřehlédnutelná silueta gotického kostela sv. Václava. Náves s historicky cennými objekty by mohla usilovat o zápis mezi památkově chráněné zóny, mcelské domky a chalupy jsou pověstné květinovou výzdobou oken a udržovanými předzahrádkami.
Mcely jsou líbezné, jejich 365 obyvatel to ví a svoji obec si hýčká. Jak, o tom jsme si povídali se třemi dámami, místostarostkami Evou Gleichovou a Marcelou Marečkovou a bývalou starostkou a nyní kronikářou Janou Hejlovou. Současná starostka Lada Bešíková je v současné době nemocná.
„V obci nechybí základní vybavenost, je zavedená splašková tlaková kanalizace, jsme napojení na vodovod, máme v obecním objektu prodejnu Jednoty, v níž došlo nedávno k úpravám. V obci funguje mateřská škola s kapacitou 25 dětí, která je plně využívaná i díky rodičům z blízkých obcí," začíná vyprávění o Mcelích Jana Hejlová, která stála v čele obce řadu let.
Školka sídlí v nápadně pěkné budově bývalé školy spolu s obecním úřadem, knihovnou i pobočkou pošty. Objekt byl v poslední době zateplen, dostal nová okna. Díky tomu mohou místní využívat za vhodných podmínek také zdejší sál pro kulturní akce nebo třeba cvičení.
Kulturních a sportovních akcí není totiž ve Mcelích vůbec málo. Společenský život je odrazem řady spolků, které zde tradičně fungují. Čtěte s námi: ve Mcelích jsou aktivní sportovci, sbor dobrovolných hasičů, Červený kříž, místní knihovna, spolek Děti Mcely, nově jsou zaregistrováni rybáři. Díky nim a osvícené podpoře obce je společenské a sportovní vyžití v obci mimořádně bohaté. A tak se tu sportuje, čte, hraje, tvoří, vystavuje, jezdí do divadel a slaví se svátky související s ročním koloběhem. Tradiční plesy, taneční zábavy a divadélka pořádané místními spolky zajišťuje ke spokojenosti návštěvníků personál Mcelské hospody.
Chtít všechny akce vyjmenovat není možné. Ale nedá nám, abychom nezmínili alespoň to, co jinde hned tak nenajdeme, například vlastivědné vycházky. Průvodcem na nich je historik František Dudek. „Jednou ročně máme procházku s atraktivním cílem. Jednou je to „Mcelský zázrak", jindy romantický zámek Chateu Mcely, anebo naopak výprava do polí. Letos chystáme výpravu po mcelských hospodách, kterých tu bylo v minulosti pět. Dnes je tu jen jedna, tam procházku vesele skončíme," usmívá se Jana Hejlová.
Mcelští jsou na svou obec náležitě pyšní. Aby ne. Její bohatá historie včetně slavných rodáků i genius loci je mimořádný. Proto opravují cenné památky, z nichž některé jsou zapsané v ústředním seznamu kulturních památek, mimochodem mcelská náves má předpoklady pro zápis do seznamu UNESCO, ale taky zdobí okna svých domků květinami a upravují předzahrádky, za což už obec obdržela v minulosti několik diplomů.
Víte, co? Povídání bylo už dost. Bude nejlépe, když si do Mcel uděláte výlet.