Už 14. ročník ceslostátního festivalu mateřských škol Mateřinka 2009 chystá své finále na 8. a 9. května ve Sportovním centru v Nymburce.
Nadační fond Mateřinka připravil na oba dny od 9 do 17 hodin bohatý program včetně výstavy výtvarných prací a prodejní výstavy hraček. V sobotu i v neděli proběhnou mezi 13.30 a 16.30 pódiová vystoupení dětí z mateřských škol celé České republiky.

Podle spoluorganizátorky Mateřinky Jany Rýdlové je celostátní festival mateřských škol ojedinělá akce. „Nikde se nic takového neděje. Pro mateřské školky je to vlastně jediná příležitost navzájem se potkat a také je to jediná příležitost vidět, kam naše česká předškolní výchova jde. Nevybíráme však nejlepší a nejhorší, ale vybíráme tak, abychom měly program co nejpestřejší, a byly zastoupeny všechny možné činnosti a žánry, aby se neopakovaly nápady. Jde nám o vyváženost sportovních, hudebně pódiových, pěveckých a dramatických vystoupení. Program sestavujeme tak, aby byl zajímavý. Chceme, aby zde vystoupilo co nejvíce školek, aby to bylo i v Nymburce pro diváky zajímavé, aby jednotlivá vystoupení měla spád,“ řekla před jedním z ročníků Jana Rýdlová s tím, že oblastní kola plní účel, že se na ně přijde podívat domácí publikum, přijdou se podívat babičky, dědečkové a rodiče.