Masopustní průvod začínal u mateřské školy Kostička a končil v atriu zdejší radnice. Původně komorní akce místní lesní školky se letos zúčastnily i další milovické mateřské školy a přidala se i základní škola Juventa 
a hlavně spousta lidí z řad veřejnosti. Do atria radnice, kde maškary popřály starostovi, se vešel jen zlomek z davu, který se hrnul ulicemi města.

Většina měst a obcí pořádá masopustní obchůzku v sobotu v průběhu února či začátkem března. 
V Milovicích zvolili úterý 4. března, ne však náhodně. Je to prastarý zvyk. Více o tom Nymburskému deníku řekla sama pořadatelka Gabriela Tlapáková, která zároveň v roli „laufera", neboli šaška, průvod vedla.

Proč, když většina obcí má masopust v sobotu, vy ho máte 
v úterý?

To datum jsme vybrali schválně, aby to vycházelo těch čtyřicet dní před Velikonocemi, od popeleční středy, která následuje po úterním masopustu. Od středy začíná postní doba. Chtěli jsme zachovat tradici, která se k masopustu váže.
Zároveň jsme se shodli 
i s panem starostou, že v ten den bude mít čas. Protože jdeme vinšovat městu a panu starostovi za plodnější rok, který by Milovicím přinesl něco dobrého.

Překvapil vás tak velký zájem 
o letošní masopust?

Překvapil. Milovice jsou město, které nemá moc tradic. Žije tu mnoho lidí a každý pochází odjinud. Ale celkově mi přijde Polabí poměrně chudé na tradice, oproti třeba Moravě. Je docela těžké něco tu obnovovat, ale žije tu spousta lidí, kteří mají chuť něco dělat.

Jak jste se s dětmi připravovali na masopust?

Dětem vysvětlujeme, co je to ta postní doba, co znamená se postit, protože dnes moc dětí není zvyklých si něco odepřít nebo přinést nějakou oběť. Všeho máme totiž dostatek. Vysvětlovali jsme si, jaké by bylo zříci se třeba sladkostí. Dříve to bylo maso. Masopust se ukončoval velkými zabijačkami, lidé se ještě v ten den pěkně najedli a pak nastal ten půst. Zároveň jsme se bavili 
o tom, proč to ti lidé dělali. Že se chtěli očistit a připravit se na to velikonoční období. Což je pro křesťany nejvýznamnější svátek – vzkříšení Ježíše.

Zajímá lidi původ masopustu?

Myslím, že lidé jdou čím dál víc po informacích. Měli jsme tu v rodinném centru přednášku etnografky Jany Hrabětové a přišlo mnoho lidí. A opravdu je to zajímalo, neberou to jen tak povrchně.

JOLANA BOHÁČKOVÁ