K masopustnímu veselí se letos poprvé připojila i Kostelní Lhota. A povedlo se jí to výborně. Povedené tradiční i netradiční maškary zářily všemi barvami a nechyběla ani zabijačková hostina. Pomohli i „Lhoťáci" z jiných koutů České republiky.

„Scházeli jsme se po večerech asi měsíc a vyráběli jsme masky," popisuje starosta Kostelní Lhoty Tomáš Drobný, který patří k organizátorům masopustní veselice. 
V historii obce se masopusty nekonaly, proto je letošní ročník považován za první.

„Dohodli jsme se zkrátka 
u piva a zkusili tradici založit. Nenašli jsme totiž nikde v kronikách ani zmínku o tom, že by se tu masopust někdy konal," říká starosta. Nutno říci, že se akce opravdu povedla.

Lhotečtí si dali spoustu práce, aby vytvořili opravdu tradiční a pro masopust typické maškary jako židy, laufra neboli šaška, který průvod vede, kobylu, slaměné či cikánky. „Tím, že tady nikdy nic nebylo, museli jsme vymyslet, jak to uděláme. Vzali jsme si jako vzor Hlinecko, kde je masopust památkově chráněný. Snažili jsme se najít ale i typické tradice tady z Polabí," vysvětluje Tomáš Drobný 
v roli „slaměného". Nakonec tedy vznikl povedený mix různobarevných masek, které putovaly za doprovodu pojízdných uzenin obcí a zastavovaly se u jednotlivých domů.

Maskovaní ale nebyli jen obyvatelé Kostelní Lhoty. „Letos v červenci pořádáme sraz Lhot, tak přijeli Lhoťáci
i z Moravy a Jižních Čech. Dohromady to dělá asi dvacet masek," doplňuje starosta. Masopustní průvod zakončila v podvečer symbolická poprava kobyly a večer ještě následovala masopustní zábava v sokolovně v Pískové Lhotě.

TRADIČNÍ MASKY

LAUFR – neboli „strakatý" či „šašek" od starosty obce přebírá 
o masopustu správu nad obcí
a vede průvod maškar. Boucháním na vrata zjišťuje, zda bude průvod u stavení přijat. Doprovod mu dělá jeho žena, což je ve skutečnosti převlečený muž.

BÁBA S NŮŠÍ – z nůše vyčnívá člověk převlečený za dědka a bába je vycpaná.

KOBYLA – tvoří ji dvě osoby 
a v závěru průvodu je odsouzena za všechny hříchy a symbolicky popravena.

TURCI – čtyři modří a čtyři červení s vysokými čepicemi a barevnými růžičkami.

ŽIDI – postavy pošité kousky barevných látek, někdy mají na obličeji připevněn dlouhý nos.

KOMINÍK– celý v černém s bílou čepicí a s žebříkem. Zjišťuje v chalupách při prohlížení pece, jestli tam není zapomenutý pekáč s nějakou dobrotou. A samozřejmě začerní tvář přihlížejícím.

SLAMĚNÍ – mají oblek ze slámy 
a začerněný obličej. Hospodyně si ze slaměného utrhne stéblo slámy, aby byla zdravá.

CIKÁNKY – prošmejdí celé hospodářství a určitě si najdou, co by se dalo zpeněžit.