„Má rozměry 220 x 180 centimetrů a je to malba akrylem. Je pojata umělecky, tudíž zvonička, která je v Pojedech dominantní, je zde v nadživotní velikosti a obraz je panoramatický, v takzvaném rybím oku,“ popsal autor díla Martin Sausage Dohnal.

Už koluje veselá historka, jak obraz začal malovat v zimě, všude ležel sníh. Pak přišlo ale jaro, tak celé plátno přemaloval. Před plátnem jste se mohli posadit do houpacího křesla a malbu si vychutnat. Obraz je současný pohled na náves.

„Dostal jsem už nabídku namalovat v Žitovlicích kostel a faru,“ pochlubil se výtvarník a galerista Dohnal.

Ten o víkendu lákal lidi ještě na výstavu historických pohlednic obcí Nymburska. „Jsou to především Křinec, Řožďalovice, Žitovlice a Pojedy, mám jich ve sbírce 1 500,“ překvapí vysokým číslem sběratel Jiří Houška z Prahy, který má v Žitovlicích chalupu.

Do pojedské galerie se přišlo podívat sto lidí. Ti si mohli v albech prohlédnout pohledy a také malbu návsi. „Poctili nás svou návštěvou i lidé z Kolína, Jičína. Mají tu své předky. Lidé dohledávali chaloupky, jak dříve vypadala náves. Jeden pán je tu už podruhé, a dnes listuje pohlednicemi čtyři hodiny,“ zaujalo Jiřího Houšku.

„Někdo tu poznal svého dědečka, my jsme mu pohlednici naskenovali a poslali mailem na jeho adresu,“ dokreslil atmosféru vzájemnosti Martin Dohnal.