Míša nastoupil ihned do nemocnice, kde mu byla podávána chemoterapie. „Když byl Míša hospitalizovaný, musel být s ním v nemocnici Honza, já nemohla, v té době jsem ještě kojila Marečka,“ vypráví paní Petra a pokračuje: „Chemoterapeutická léčba oslabila Míšovu imunitu na nulu. S tím přišla řada omezení, které si ani neuvědomíte, že mohou být ohrožující na životě. Součástí byla nízkobakteriální strava, vše muselo být ideálně v BIO kvalitě, balené, vakuované, čerstvé. Nic jsme nesměli ohřát, ovoce směl jen to, které se dalo oloupat. I prach se stal nepřítelem, doma jsem uklízela s dezinfekčními přípravky několikrát denně. Dětský kolektiv, návštěvy, to vše jsme měli zakázané. Běžná viróza by mohla celou léčbu zkomplikovat.“ 

Jak pomoci
Pomáhejte rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc. Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. I malý příspěvek pomůže. Navíc jako Dobrý anděl vidíte, komu pomáháte.

Vážná nemoc se podepsala také na finanční situaci rodiny. Panu Honzovi vycházel zaměstnavatel vstříc a mohl si směny přehazovat tak, aby byl s Míšou v nemocnici. S nemocí přišly ale i nové náklady, hlavně doprava do nemocnice, velká spotřeba dezinfekčních přípravků a časté praní mělo podíl na vyšší spotřebě energie.

V nemocnici rodině doporučili pomoc nadace Dobrý anděl, od té doby jim pomáhají Dobří andělé pravidelně, každý měsíc. „Hned jsme si řekli, že jakmile nám to finanční situace dovolí, i my se staneme dárci a pomůžeme zase dalším rodinám. Vidíme, že pomoc má opravdu smysl,“ říká s vděčností Petra.

Míšova léčba trvala 10 měsíců. Pak nastoupil do první třídy, našel si nové kamarády, protože se rodina přestěhovala do jiného města. V únoru loňského roku Míšovi v celkové narkóze vyjmuli port, přes který mu byla podávaná chemoterapie. Následovaly jen pravidelné kontroly. Rodina se začala pomalu vracet opět do běžného života. 

Bohužel v září se chlapci onemocnění vrátilo. Míša byl poprvé na dětském táboře, kde ho začaly bolet kyčle. „Po vyšetření se ukázalo, že nemoc postihla kyčle a žebra. A tak nám začala druhá léčba. Chemoterapie, léky, nesmí do kolektivu, do školy, má speciální dietu, vše dezinfikujeme, už to známe. O to je to těžší. A tak nám Dobří andělé pomáhají stále, děkujeme jim za to, že jsou s námi,“ dodává smutně paní Petra.

V loňském roce přijala z Nymburska nadace Dobrý anděl dalších 15 rodin s dětmi, kterým finančně i jinak pomáhá.

Dobrý anděl pomáhá rodinám s dětmi, kde rodič nebo dítě má rakovinu či dítě jiné závažné onemocnění. Rodinám je zasílána finanční pomoc v řádu několika tisíc korun každý měsíc. Tyto příspěvky plynou nejčastěji na výdaje spojené s léčbou a běžným chodem domácnosti, protože se vážná nemoc často pojí s přerušením zaměstnání jednoho z rodičů. Za posledních 6 let Dobří andělé pomohli téměř 5 000 rodinám z České republiky. Jen v loňském roce nadace přijala 1 043 nových žádostí o pomoc.