V útulku se pes chová jinak, než na vodítku. Tím se inspirovali v lyském útulku, kde začali nové přírůstky vodit na cvičák. Chlupáče tak pracovnice útulku lépe poznají a mohou podrobněji poradit potencionálním majitelům a snáze jim tak najít nový domov.

Vše začalo s příchodem nové kolegyně ze Základní kynologické organizace v Litoli Romany Macháčkové. Pozvala Evu Čápovou z útulku a rozjela se spolupráce. „V kolektivu jiných psů i lidí lépe poznáme povahu psa a třeba zjistíme, že už sám umí sednout nebo přiběhnout, což je pro pejska opět plus,“ vysvětlila Eva Čápová.

Díky cestě na cvičák také zjistí, zda dokáže přejít město, nebojí se v autě, jak reaguje na dopravní ruch. „Zároveň se pes socializuje, zvyká si na přítomnost ostatních psů i lidí, vidíme, jestli se nechá pohladit od cizího nebo zda se vrátí, když je navolno,“ dodává cvičitelka psů Romana Macháčková.

Pes se v prostředí cvičáku zkrátka více uvolní a bez stresu se začne chovat trochu jinak, přirozeně. V útulku takto stihnou poznat zhruba osm psů za měsíc. Někteří z nich už našli svůj nový domov.