Splň si svůj sen. Tak znělo zadání projektů, které měli vypracovat studenti lyské akademie a na jejichž splnění si od sponzora akce mohli rozdělit 60 tisíc korun.

Do 22. ledna, kdy byla uzávěrka podání projektů, se jich přihlásilo celkem osm. V pondělí pak zasedla pětičlenná komise, která rozhodla, kdo peníze na splnění svého snu získá. A následující řádky budiž důkazem, že to nebylo lehké rozhodování.

Charita nebo zábava?

Porota zasedla v jedné ze tříd akademie půl hodiny po poledni. Tvořila ji ředitelka školy Ivana Dvořáková, místostarostka Lysé Marcela Chloupková, koordinátorka projektu ve škole Dagmar Novotná, zástupkyně studentů Lucie Rubešová a moje maličkost. V zádech nám seděli studenti, kteří měli své projekty před tabulí odprezentovat.

Pro mě, stejně jako pro některé studenty, to byla první příležitost, účastnit se podobného projektu. Pro ně jako pro autory a žadatele o peníze, pro mě jako pro člena výběrové komise.

Týmy manažerů projektů se rozdělily v podstatě na dvě poloviny. Jedni, kteří pojali možnost získat peníze jako příležitost uspořádat školní hry, někdy částečně i s přesahem do charity.

To je případ projektu Den na pomoc dětem, který chtějí třeťáci uspořádat v Sedlčánkách na Praze – východ. Ve zkratce řečeno, jde o jakýsi sportovní den, přičemž výtěžek z akce (prodej nápojů, vstupné apod.) by byl věnován těžce nemocným dětem z motolské nemocnice.

Jistě, bohulibý záměr, nicméně podle mého názoru to nebylo cílem celé akce s názvem Malé granty – Splň si svůj sen. Dovolil bych si pochybovat, že jedním že životních snů třeťaček je uspořádání podobné akce.

Já jsem ji příliš body neocenil, nicméně je třeba poznamenat, že slečny si nakonec částku 12 tisíc korun na tuto akci vybojovali.

Sympatičtěji se mi jeví snaha jiných třeťaček pod vedením Petry Železníkové, které chtějí vyvézt na den skupinu dětí z Dětského domova v Nymburce a Milovicích. Výlet směřuje do Liberce, kde se mají společně podívat do divadla, Labyrintu nebo Lunaparku. Proč ne, člověk si něco užije a ještě k tomu udělá něco pro druhé.

Mezi schválené projekty se dostala i Originánální olympiáda a Člověče nezlob se a člověče maluj. Školní, byť nápadité hry, které já bych, upřímně řečeno, nepreferoval.

Manchester, středověk a Europark

V mezititulku zmíněné projekty byly alespoň podle nápadu nejoriginálnější. A především: tady jsem cítil to motto Splň si svůj sen. „Je pravda, že i zadavatel celého projektu nám vysvětloval, že cílem je opravdu splnění vlastního snu,“ připustila ředitelka školy sedící v porotě vedle mě. Já se kvůli stručnosti zmíním jen o tom nejdiskutovanějším projektu. Čtveřice čtvrťáků, aktivních fotbalistů, si usmyslela, že by 3. dubna chtěla vidět špičkový zápas anglické ligy mezi Manchestrem United a Chelsea. Peníze potřebují na letenky, vstupenky a částečně ubytování. Jeden z mladíků má přímo v Manchesteru strýce, u kterého může přespat, zbylí tři účastníci zájezdu by bydeli v protějším penzionu.

Projekt měl několik formálních nedostatků, kluci se zaštiťovali i vylepšením angličtiny a pozdější prezentací celé akce ve škole. Svůj boj nakonec vyhráli a musím říct, že právě kvůli jejich nadšení a jejich touze po splnění snu jsem jim držel palce nejvíce. I přes návrhy o krácení peněz na jejich projekt dostanou plnou částku, tedy něco přes 22 tisíc. Tak, pánové, fanděte pořádně a po návratu se těším na vaše divoká a fascinující vyprávění ze stadionu!