Pravděpodobně vyřizování účtů mezi postsovětskými gangy stojí za útokem, který se odehrál kolem půlnoci z neděle na pondělí.

Do lyské ubytovny ukrajinských dělníků v areálu firmy Velas vtrhlo osm mužů s baseballovými pálkami a napadli sedm dělníků. Způsobili jim zranění na hlavách a v obličeji a ukradli jim mobilní telefony.

Případ šetří nymburští kriminalisté. Podle jedné z původních verzí bylo napadeno šest mužů, sedmý měl buď z místa utéci nebo jej násilníci měli unést. „Nebyl unesen, skutečně z místa utekl. V pondělí se nám sám přihlásil,“ řekl nymburský vyšetřovatel Pavel Kvíz.

Zatím se policistům nepodařilo zjistit motiv útoku. Podle dostupných informací se mělo jednat o vyřizování účtů mezi cizinci.

Na místo byla povolána záchranka, která ošetřila čtyři muže. Dva z nich podepsali po ošetření revers, další dva byli převezeni na chirurgii do nymburské nemocnice,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková. Poranění se týkala především hlavy. „Měli tržné rány na hlavě a zhmoždění obličeje,“ doplnila Janečková. Zranění nejsou ohrožující na životě.

Při pátrání po gangstrech spolupracují kriminalisté s městskou policií v Lysé. „Prověřujeme záběry z městských bezpečnostních kamer. Zatím jsou popisy pachatelů ale dosti obecné,“ poznamenal Luděk Přibyl z městské policie.

Vyšetřovatelé také zaznamenali zajímavou okolnost, která prakticky vylučuje loupežný motiv přepadení. „Sebrali jim sice mobilní telefony, ale peníze na místě zůstaly,“ poznamenal Kvíz. Proto hlavním proviněním, kvůli kterému policisté po násilnících pátrají, je podezření z trestného činu ublížení na zdraví.

Násilná trestná činnost cizinců na Nymbursku není ničím neobvyklým. Před několika týdny dopadli kriminalisté dvojici Rumunů, kteří fyzicky napadali dívky v Poděbradech a pokoušeli se je znásilnit. Stát se tak mělo minimálně ve třech případech.

Problémy s ukrajinskými dělníky řešili policisté také v Nymburce. Loni v srpnu vyhořel sklep jednoho z domů na místním sídlišti, kde nelegálně spalo osm ukrajinských dělníků. Ti skrze plameny unikli jen o vlásek před krutou smrtí. Na okně sklepa totiž byla mříž a cesta k záchraně vedla přes hořící chodbu.

V tomto případě všechno dobře dopadlo.

Podstatně méně štěstí měli Ukrajinci, kteří přebývali na ubytovně na kraji Mochova. Loni 7. února vypukl v budově devastující požár, před kterým se nestihli zachránit tři lidé.