Kritiku si vykoledovalo pět radních v čele se starostou za to, že podepsalo smlouvu s firmou Activ Parking na osazení 29 parkovacích automatů ve městě. Tato firma bude celý parkovací systém od 1. srpna provozovat a půjde jí do kapsy 80 % z obratu. Naopak město nemusí dát žádnou vstupní investici, tu ve výši 7 milionů korun udělá firma. Do kasy pak ročně Lysá získá 20 % z obratu.

Smlouva je už podepsaná a platná do roku 2017. A právě to mnozí zastupitelé kritizují.

„O tak důležité věci rozhodovala jen rada, proč jsme o tom nejednali na zastupitelstvu?“ zlobí se zastupitel Karel Otava. Podle něj chce skupina oponentů prosadit, aby město od smlouvy odstoupilo.

„Smlouva se nám zdá nevýhodná. Město si nechá zbytečně ujít zisky z parkovného. Navíc je ze smlouvy patrné, že když firma nebude vydělávat, město jí bude muset něco doplácet. A kdo bude rozhodovat o cenách? Firma. Proč to neprovozuje město?“ ptá se Otava.

Lidem se zase nelíbí, že nový systém stejně neřeší problémy s nedostatkem parkovacích míst. „Já si jako podnikatel koupím parkovací kartu za pět tisíc na rok a pak stejně nebudu mít kde zaparkovat,“ je rozzlobený místní podnikatel.

Starosta Jiří Havelka však tvrdí, že novinka určitě uvolní parkování aut po městě. „V běžné dny jsem o tom přesvědčen. Ovšem lék na zácpy v době konání výstav na Výstavišti to není. S tím souhlasím. Odstavných ploch je málo. Během tří let by ale mělo vzniknout velké odstavné parkoviště,“ řekl. Všechny vybrané peníze, ročně odhaduje město zisk asi 800 tisíc korun, chce investovat účelově právě do toho.

Podle starosty by město systém provozovat nemohlo. „ Je to velká vstupní investice. Nemáme žádnou servisní organizaci jako technické služby, ty předešlá zastupitelstva zrušila, museli bychom přijmout zaměstnance, spadla by na nás údržba, provoz, značení, to bude v režii firmy,“ oponuje.

A jaká je možnost, že by město od smlouvy odstoupilo? „Budeme na to téma mít jednání rady v úterý. Zapsali jsme si řadu připomínek a necháme si udělat ještě jeden právní rozbor smlouvy. Výsledek nebudu předjímat,“ řekl Havelka.

Otázka parkování se řeší v Lysé léta. Předešlá zastupitelstva ji ovšem nikdy nedořešila.