Petice je podle organizátorů z řad nezávislých ze sdružení Naše Lysá, MOP a také KSČM, zaměřená především proti smlouvě s firmou Activ, která má systém placeného parkování v Lysé provozovat od 1. srpna. Tuto smlouvu už však radní podepsali.

„Chceme dosáhnout toho, aby byla pro město tak nevýhodná smlouva anulována,“ řekl Josef Tomek, jeden z členů petičního výboru. „Je nevýhodná jednak ekonomicky, znamenala by pro město jen 20% z výnosů, zbytek by šel firmě. I v sousední Mladé Boleslavi, kde stejná firma parkování provozuje, je přínos městu kolem 50%. O cenách parkovného ale například také nebude rozhodovat město, to nastavilo jen strop, ale rozhodovat bude firma. Ve smlouvě je řada diskutabilních bodů, výhodných především pro firmu. Je nepochopitelné, jak ji starosta bez diskuzí se zastupiteli i porad s odborníky mohl podepsat,“ dodal Tomek.

Bývalý starosta Lysé Václav Houštecký kritizuje, že se radní podpisem zavázali firmě na dlouhých 10 let. Při odstoupení by město čekaly sankce.

Občanům vadí, že i přes zavedení placeného parkování, by se v Lysé stejně nevyřešil problém s nedostatkem parkovacích míst, který je trápí, peníze by Lysé nezůstaly.

Petice je umístěná v provozovnách a obchodech v centru, konec akce zatím není určen.

Starosta Jiří Havelka však stále nový systém obhajuje a tvrdí, že ani právní rozbor neodhalil ve smlouvě nedostatky. „Jsem přesvědčen, že městu pomůže.

Přínos bych odhadl na 800 tisíc ročně. Nicméně jsme otevřeni jednáním i s firmou Activ a úpravám smlouvy,“ podotkl.

Spor o parkování se vyostřuje i v zastupitelstvu. Šestice opozičních zastupitelů ze sdružení Naše Lysá, MOP a také KSČM radnici požádala o mimořádné jednání zastupitelstva. To bude 25. července.