Na dvaceti vymezených komunikacích a parkovištích, tedy v podstatě všude, kde se parkuje nyní, budou od začátku prázdnin Lysáci i řidiči z okolních obcí platit za parkování. Budou zde osazeny parkovací automaty. Rada města schválila nařízení, které povinnost stanovuje.

Maximální cena byla stanovena na 20 korun za hodinu, na den maximálně 200 korun a ročně pak až 5000 korun. Pro lidi trvale hlášené ve vymezených zónách ročně 500 korun.

U předsedy Dopravně bezpečnostní komise Karla Otavy nařízení ale vyvolává zděšení. „Vyplývá z něj například, že všichni, kdo nebydlí ve vymezených zónách a budou chtít roční parkovací kartu, zaplatí až pět tisíc; to je moc,“ říká Otava. Město chce navíc zpoplatnit i parkoviště u železničního nádraží, kde parkují stovky řidičů i z okolních obcí.

„Lidé odsud dojíždějí do zaměstnání do Prahy a denně by měli platit až 200 korun? To je přece nesmysl. Parkování u nádraží musí být minimální nebo zadarmo. Kdo tam bude za ty peníze parkovat? Na Černém Mostě, kde je plot a hlídání, se platí 10 korun za den. Snažíme se omezit automobilovou dopravu a prosadit hromadnou a tohle by byl krok proti,“ diví se. V Nymburce je parkování u nádraží zadarmo.

Podobně někteří lidé poukazují i na fakt, že až 200 korun denně budou platit i návštěvníci Výstaviště: „To je chceme odradit?“ ptají se. Starosta Jiří Havelka však včera tvrdil, že uváděné cifry nejsou směrodatné.

„Jde o cenu maximální, reálná bude menší. Za první hodinu to bude spíše deset korun a teprve za další dvacet. Maximální hranici jsme stanovili, abychom nemuseli nařízení při jakékoliv změně vydávat znovu,“ řekl Havelka s tím, že diskuze o tom ještě bude 20. června na jednání zastupitelstva, kde firma, která bude automaty provozovat, projekt představí. Upravit se tedy podle něj může ještě i cena.

O zpoplatnění parkování u nádraží se údajně stále vede diskuze. „Zvažujeme zvýhodněné celodenní parkovné nebo i bezplatné. Na druhou stranu, do Lysé se denně v půl šesté ráno nahrne polovina Milovic auty, tak proč by trochu nemohli přispět třeba na údržbu komunikací města,“ podotkl.