Otázka, jakou „politickou“ barvu bude mít rada města, je zatím v Lysé stále otevřená. Po tom, co 17. října odstoupil z funkce radního Milan Horvát (ODS), zatím nebylo rozhodnuto o jeho nástupci. ODS měla do té doby v pětičlenné radě 3 členy a navíc dva zbylí členové z ČSSD a KDU–ČSL jsou jejími koaličními partnery.

Bude se snažit někdo z opozice toto schéma narušit?

Opoziční strany zatím svého kandidáta údajně nemají. „Ještě jsme se o tom nebavili. Pokud je ale rozložení hlasů, jaké nyní je, je náš kandidát prakticky stejně neprosaditelný,“ řekl zastupitel Karel Otava (sdružení MOP).

Rada zatím jako svého nového člena navrhla Petra Kopeckého (ODS), který nastoupil za Milana Horváta do zastupitelstva. „Nepředpokládám, že pokud jsme se dohodli, že by koaliční partneři hlasovali jinak a že by to mohlo jinak dopadnout. Samozřejmě kdokoliv ze zastupitelů může navrhnout protikandidáta,“ řekl starosta Jiří Havelka (ODS).

Nového radního by měli zvolit zastupitelé 28. listopadu. Z opozice se přitom ozývají hlasy, že by bylo třeba, aby se do rady dostala „nová krev“. Mnozí z opozičních zastupitelů ODS nemohou zapomenout kauzu s parkovacím systémem, kdy rada města bez vědomí zastupitelů podepsala nevýhodnou smlouvu se soukromou firmou o placeném parkování. Kvůli nevýhodnosti pro město i obyvatele rada nakonec od smlouvy odstoupila. Lysé ovšem hrozí soud a milionové sankce.

„To by ale sama ODS musela chtít něco změnit,“ poznamenává opozice.