Jak by mělo vypadat Husovo náměstí? Má zde být odpočinková zóna s lavičkami, kašna nebo jiný vodní prvek? Jak by mělo vypadat parkování? Na to se chystá zeptat radnice obyvatel města v anketě. Plánuje ji vyhlásit v září.

Teď má město k dispozici studii možné budoucí podoby náměstí, jak jsme už informovali. „Jsou to v podstatě dvě varianty. Ty budeme chtít lidem ukázat, aby mohli dát své připomínky. Pak necháme vytvořit projekt a na jaře bychom na obnovu náměstí chtěli žádat o dotaci EU,“ řekl starosta Jiří Havelka.

Současnou podobu náměstí s velkou nevyužitou plochou uprostřed kritizuje řada Lysáků. Ti by zde rádi viděli například kašnu, altány k posezení a omezili parkování.

Obnovu náměstí si vzal před dvěma lety za svou i Spolek pro rozvoj Lysé nad Labem; financoval dokonce studii pro město. „S její podobou jsme spokojeni,“ uvedla jeho členka Eva Snížková.

Podle této studie by na náměstí měly přibýt stromy, lavičky – a hlavně by součástí úpravy bylo 6 až 8 vodních prvků v podobě vodotrysků a kaskád. K diskuzi zřejmě bude návrh na podzemní parkoviště, které by bylo podle radnice velmi drahé.