Konečně! Už je jisté, že Středočeský kraj má dostatek financí na stavbu nového domova důchodců v Lysé nad Labem. Ten by měl vzniknout na náměstí Bedřicha Hrozného nedaleko základní školy ma pozemku města. Nahradí stávají domov důchodců na zámku, kde senioři nemají dobré podmínky.

Potvrdil to Josef Vacek, náměstek hejtmana přes sociální otázky. Ten řekl, že v tuto chvíli je na stavbu připraveno 100 milionů korun. „70 milionů uvolnil stát ze státního rozpočtu, to už máme potvrzeno z ministerstva práce a sociálních věcí i financí, 30 milionů pak do stavby investuje kraj sám,“ řekl Vacek.
Ten také potvrdil, že kraj už podal žádost o zahájení územního řízení a bezprostředně začne připravovat projekt ke stavebnímu povolení. „Pokud to všechno dobře půjde, ke konci roku by mohly práce začít,“ dodal Vacek. V roce 2009 bude stavba dokončena.

Obyvatelé i personál domova v čele s ředitelkou Marií Beníkovou je z dobré zprávy nadšený. „Paní ředitelka o to usilovala řadu let a vždy do toho něco skočilo. Teď už to snad vyjde. Klienti si zaslouží lepší zázemí i hygienické podmínky, větší soukromí a pohodlí,“ uvedla staniční sestra Zdeňka Volfová. Nový domov bude mít kapacitu do sto lůžek. Je to méně než je nyní na zámku, kde sídlí 170 seniorů. Podle kraje by však stát větší projekt finančně nepodpořil.
Snížení počtu dosáhne domov prý tak, že se začátkem stavby už nebude přijímat nové klienty a ti budou umísťováni do jiných zařízení v kraji. Podle Vacka je jich ve Středočeském kraji údajně dostatek.

Danajským darem zůstane pro kraj v budoucnu prázný zámek. Ten by potřeboval velkou rekonstrukci, stejně tak musí ale krajský úřad jako majitel pro něj najít i vhodné využití. „Dovedu si představit, že by zde mohla být pobočka nějaké vysoké školy, nebo nějakého muzea či by byl využíván pro jiné kulturní účely, ale to budeme teprve řešit,“ dodal náměstek hejtmana.