Útok chemickými látkami v podání vlastních zkušeností hasičů. Ošklivé poranění na ruce a první pomoc při různých nehodách. Zdravá výživa a tělesný pohyb. To všechno byla témata, která si včera užili studenti prvních až třetích ročníků lyské obchodní akademie v rámci projektu Ochrana člověka za mimořádných situací. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Co se dělo v tokijském metru

Hrobové ticho posluchačů provázelo strhující vyprávění hasičů o chemických útocích. Jiří Zima a Pavel Šimák vyprávěli dost drsným způsobem i o tom, co sedělo před pár lety v tokijském metru při útoku sekty Óm šinrikjó sarinem. „Lidé v tu chvíli vůbec nevěděli, co se děje. Začali se dusit, slzet a vypukla panika. To si nikdo nedovede představit,“ vyprávěli hasiči.

Zároveň Jiří Zima zmínil i svoje zkušenosti z výcviku při obraně proti útoku chemickými zbraněmi. „Musím přiznat, že jsem se sám takového výcviku účastnil a byl jsem z toho pořádně vykulený a nakonec jsem rád, že jsem to přežil. Neustále jsme u sebe měli protilátku, kterou bychom si v případě nutnosti museli sami píchnout do stehna,“ vyprávěl zkušený hasič. Studenti byli také poučeni o krizových linkách a napínavé vyprávění musel kvůli času ukončit až učitel.

Krvavé zápěstí

Nejmladší studenti si v rámci projektu vyzkoušeli poměrně drsné věci při první pomoci.

Zkušené zdravotnice vytvořily na ruce figurantky odporně vypadající krvavé zranění, z kterého skutečně kapala červená tekutina. Naštěstí nikdo neomdlel. „Ukazovali jsme studentům základní postupy první pomoci při různých situacích, do kterých se mohou dostat,“ konstatovala Stanislava Šmachová z Červeného kříže v Mladé Boleslavi.

V další učebně si prváci na andule ukazovali i umělé dýchání. Věc nesmrtelná a stále aktuální.

Pohyb a strava

Relativně nejzábavnější činnost měli třeťáci. Ti se seznamovali s recepty zdravé výživy a v některých částech si zacvičili. I tímto způsobem se člověk může chránit za mimořádných situací.

Skupinky studentů pak měly zážitky z projektového dne zpracovat a odevzdat. Podobné projekty se na místní škole konají každý rok.