Spousta poničených aut, do toho zima a chvílemi poměrně vydatný déšť. Okolnosti, že by psa nevyhnal.

I přesto se na lyském výstavišti krčily u předváděcí plochy desítky dětí, ale i dospělých zvědavců. Krajská soutěž ve vyprošťování osob z havarovaného vozu je prostě atraktivní podívaná za každého počasí.

Akce se konala v rámci výstavy Čtyři dny se záchranáři. „Účastní se jí jedenáct týmů z jednotlivých územních odborů kraje plus jednotka z letiště Vodochody a hasiči z nymburské Správy železniční dopravní cesty,“ informoval Jaromír Brzák, který se svým kolegou Jiřím Zimou celodenní klání moderoval a přes vysloveně hnusné počasí udržovali sebe i okolí v dobré náladě.

Relativně brzy odpoledne nastoupil tým nymburských profesionálů. Jim rozhodčí namodelovali situaci po nárazu škodovky do betonového mostku. Na přední kapotě část sloupu zůstala. Hraje se nejen o čas, ale také o taktiku a techniku vyprošťování a předlékařskou pomoc zaklíněnému člověku.
Ještě než se ozval startovní výstřel, jeden z malých přihlížejících situaci zhodnotil: „V tom autě nikdo nemůže bejt. Uvidíš, že vytáhnou prázdný nosítka,“ popichoval vedle stojícího kamaráda. Faktem je, že na první pohled se přítomnost něčeho živého uvnitř sešrotovaného auta zdála jako vysoce nepravděpodobná.

Nicméně to se tým hasičů už začal ohánět speciálními nástroji, auto během nělikolika chvil ještě měnilo svůj tvar a díky rozpínákům a zručnosti záchranářů se po chvíli na nosítkách skutečně objevil živý figurant. „Vidíš, byl tam. Zase si kecal,“ neodpustil si kamarád vrátit rýpnutí.
Nymburští akci zvládli za 11 minut a 36 vteřin. Což v silné konkurenci nakonec stačilo na 3. místo.

Že jde skutečně jen o hru, ujišťoval během akce i moderátor a zkušený hasič Jiří Zima. „Nymburští hasiči zasahovali v roce 2010 u 93 nehod a zachránili 13 osob,“ uvedl úctyhodný údaj.

Než se připravil další soutěžní tým, stihli zkontrolovat prodej oděvů s hasičskými nápisy či tematikou. Poměrně exkluzivním zbožím pak byla dámská tanga s nápisem HASIČI. Pochopitelně na předním dílu kalhotek.