Již příští týden bude Výstaviště Lysá nad Labem hostit 3. ročník Jezdeckého festivalu. Pětidenní akce, která pod jednu střechu sdružuje téměř všechny jezdecké disciplíny, zahájí 16. března a potrvá do neděle 20. března. V sobotu diváci navíc uvidí večerní show program.

Tato akce, která se uskuteční na výstavišti již potřetí, je na naše poměry zcela jedinečná. Na žádném jiném místě v České republice takovou událost navštívit nemůžete. Přitom se jedná o velmi úspěšný formát, který v zahraničí není až tak výjimečný. Naopak – v západní Evropě se jich dají napočítat během zimního období zhruba dvě desítky. Zdaleka ne všechny ovšem zahrnují tolik disciplín, jako právě Jezdecký festival. „Mezinárodní jezdecké akce zpravidla zahrnují dvě až tři disciplíny, zatímco náš lysolabský festival má na oficiální úrovni hned čtyři. Skoky, drezuru, spřežení a voltiž. Další odvětví jako jsou například vytrvalost, reining, parajezdectví či všestrannost, bývají představeny formou ukázek. Poslední zmíněná disciplína, která zároveň patří mezi ty olympijské, má nejblíže k tomu, aby se stala pátou plnohodnotnou disciplínou při Jezdeckém festivalu. V zahraničí se model halových soutěží všestrannosti osvědčil a je divácky velmi atraktivní. Proto jsme se rozhodli iniciovat, aby pravidla pro halovou všestrannost byla oficiálně přijata Českou jezdeckou federací," uvedl ředitel Jezdeckého festivalu Josef Malinovský.

Stejně jako v předešlých letech sobotní večerní program bude zahájen v 18.30 hodin skokovou soutěží Mini-maxi. Jedná se o soutěž síly a zručnosti konající se podle zvláštních pravidel na kombinacích překážek. „V této soutěži jsou postaveny tři dvojskoky, přičemž první skok u všech dvojskoků tvoří dvojbradlí s přední výškou 60 centimetrů a zadní výškou 70 centimetrů. Druhý skok u všech dvojskoků tvoří zpravidla další dvojbradlí, či jiný typ překážek, jejichž počáteční výšky jsou 110, 120 a 130 centimetrů. Všichni soutěžící, kteří projdou základní parkur bez trestných bodů, postupují do rozeskakování. To může mít až čtyři kola. Po každém z nich se zadní skok zbylé dvojkombinace zvedá, a tak se může dojít až na velmi atraktivní výšku," dodává Josef Malinovský.

Po této sportovní části již bude následovat série krátkých jezdeckých vystoupení. Začátek je orientován více na mladší diváky. První blok má totiž pracovní název „Kdo hraje Pony-games, nezlobí" 
a představí se v něm nové odvětví pro děti na pony zvané Pony-games. V podobném duchu bude i další část. Tou je „Hra světel a minikoní s jejich vodiči", kterou připravuje Przechwozd skokové centrum minikoní. Velmi elegantní záležitostí podle Malinovského bývá účinkování spolku Dámy v sedle, jež jezdí na koních v bočních sedlech a neodmyslitelně k nim patří i nádherné kostýmy.

Odbornou veřejnost jistě potěší přehlídka plemenných hřebců Zemského hřebčince Písek, který později ukáže také čtverylku chladnokrevných koní v sulkách. Velmi netradiční podívanou nabídne také sedlový tandem koní Kinských. Ten předvede návštěvníkům Petr Půlpán z Hradištka, kde má Jezdecká škola Equus Kinsky své sídlo. Nebudou chybět ani zástupci drezury, respektive paradrezury. Návštěvníci uvidí na vlastní oči, jak vypadá paralympijská drezurní cesta Anastasji Vištalové do Ria. Tato jezdkyně, která dokázala jako první Češka v historii projít kvalifikačním sítem 
v drezuře pro handicapované jezdce na paralympiádu, se během soboty představí v Lysé hned dvakrát. Drezura bude ke zhlédnutí i v podání mistryně České republiky 2015 v kategorii seniorů – Terezy Hábové a jejího koně Jamese Bonda. Také ona bude vystupovat dvakrát během soboty. Nejprve v oficiální dopolední soutěži a poté svoji volnou sestavu na hudbu předvede ještě večer za umělého osvětlení.

Po loňském úspěchu nebude chybět během show programu i voltižní exhibice, kdy jezdci předvádějí gymnastické cviky na cválajícím koni. 
I v tomto případě vystoupení částečně naváže na denní program, jelikož soutěže ve voltiži proběhnou v rámci festivalu v sobotu odpoledne. Naopak na nedělní program do značné míry naláká Jiří Nesvačil junior při svém vystoupení „Rychlá kola 4x4 z Národního hřebčína". Jak název napovídá, zapřáhne svoji závodní čtveřici koní a předvede to nejlepší ze svého vozatajského umění.
Podrobnosti o programu Jezdeckého festivalu najdete na adrese www.jezdeckyfestival.cz.