Obrovské překvapení zažili lékaři z poděbradského střediska v Jiráskově ulici v pondělí ráno po příchodu do ordinací. O víkendu se jim zatím neznámý zloděj pokoušel vniknout do ordinací a ukrást poplatky. V jednom případě bohužel uspěl.

Na polikliniku naproti poště, kde sídlí řada ordinací, se chmaták vloupal v době od pátku do pondělí. „Vnikl do domu a násilím se dostal do jedné z ordinací. Vše prohledal včetně zásuvek u stolu,“ uvedla mluvčí nymburských policistů Zuzana Tuzarová.

V jednom ze šuplíků konečně našel to, co hledal. „Vzal kasičku s drobnými mincemi, kde měl ortoped Jan Česák takzvané Julínkovy poplatky. Naštěstí v ní měl jen drobné mince v hodnotě 300 korun. Bankovky si vzal lékař domů, což bylo velké štěstí,“ řekl šéf poděbradských policistů Josef Hnátek.
S tímto lupem se ale darebák nechtěl spokojit. Podle policejní svodky se pokusil brutálním násilím dostat ještě minimálně do dalších tří ordinací v budově střediska, kromě jiných také k doktoru Vladimíru Švejcarovi. V těchto případech dveře odolaly.

Policisté za půl rok fungování zdravotních poplatků podobný případ nepamatují. Podle jejich vyjádření je vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o svérázný protest proti zpoplatnění zdravotnických služeb. „Podle způsobu se jednoznačně jednalo o jediný cíl: odnést peníze pro vlastní potřebu,“ uvedl jeden z policistů.

Celková škoda včetně poškození dveří byla vyčíslena na 10 300 korun.