Školička poskytuje krátkodobé hlídání, je to vlastně alternativní způsob péče o děti. „Báli jsme se reakcí dětí, jejich rodičů i toho, jak to bude zvládat Lucinka, ale je naprosto perfektní. Zapojuje se do většiny činností. A ostatní děti i rodiče to vzali bez problémů,“ řekla Iva Fábinová z mateřského centra.

„Původní myšlenka byla, že k Lucince budeme muset sehnat asistentku, a na to jsme žádali o peníze. Asistentka měla docházet jednou za týden na pět hodin, podle toho, jak si bude Lucinka zvykat. Zvykla si ale už po několika hodinách,“ řekla Fábinová.

Lucinka je prý navíc natolik samostatná, že individuální péči nepotřebuje. „Je poznat, že se jí maminka věnuje. Také odmalička docházela do Centra pro všechny, kde se postiženým dětem věnují,“ dodala Fábinová s tím, že i s maminkou navštěvovala také speciální školku v Praze, kde ji naučili, jak se dítěti s Downovým syndromem věnovat.

Na samostatnost ji připravuje i pobyt v mateřském centru. Lucinčina maminka tak váhá, zda děvčátko umístit do speciální školky. Pohrává si ale i s myšlenkou zařadit Lucinku do běžné mateřské školy. „Alespoň zpočátku by však Lucinka potřebovala speciální péči a pozornost, než by si v novém prostředí zvykla, a to by mohl být z personálních důvodů problém,“ dodala Fábinová.

Mateřskému centru se podařilo sehnat grant od Nadace Via ve výši 30 625 korun. Za tyto peníze mohlo Svítání koupit pružinové houpadlo, další pomůcky a také zajistit kurzy koordinátorce. „Díky tomu bychom i v budoucnu mohli přijmout i více dětí s postižením,“ dodala Fábinová s tím, že nevylučuje ani spolupráci s Centrem pro všechny.