Podobně jako předchozím hostům se mu zde dostalo v pátek 14. února uvítání po tradičním staroslovanském způsobu, tedy chlebem a solí. Během neformálního přípitku připomněl ředitel domova Jaromír Novák česko - lucemburské vztahy sahající do středověku. „Proslulý král Jan Lucemburský nastoupil v roce 1310 na český trůn. Jak známo, do lucemburské dynastie patří jeho slavný syn císař Karel IV. a také vnuk král Václav IV. Všichni významně patří do českých dějin,“ uvedl.

Ambasador poděkoval za srdečné přivítání a předal slovo Josefu Luxemburgovi, rodákovi z Milevska, který do velkovévodství často a rád zajíždí. Jeho velkou vášní je fotografování, takže následovala projekce mnoha zajímavostí zmiňované země. Den Lucemburska v Luxoru byl pojat komplexně a stylově, takže nabídl k obědu velice chutné speciality. Kuchařky připravily fazolovou polévku bohnenschlupp, dále se podávalo kuře na smetaně, víně a s žampiony. Sladkou tečkou byl pak ovocný koláč quetschentaart.

Velvyslanec si prohlédl domov pro seniory a poté navštívil sklárny Crystal Bohemia. Zástupce vedení firmy Pavel Gerö ho seznámil s výrobou a zdůraznil zdejší dlouholetou sklářskou tradici. Program návštěvy pokračoval na poděbradském zámku, kde vzácného hosta přijal a přivítal Miloš Petera, statutární zástupce středočeské hejtmanky a také její náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Na úplný závěr pak všichni zavítali do Hotelu Zámeček. A dostalo se jim přátelského přijetí od generálního ředitele Lázní Poděbrady Petra Valenty. Po obědě následoval neformální rozhovor a diskuse, která se dotkla řady tématických oblastí. Gérard Philipps ve svých slovech například ocenil úroveň sociální péče ve městě.