Plamenné projevy, provolávání slávy Sovětskému svazu a jeho vůdcům od Lenina, Stalina až po Brežněva, uvědomělá disciplinovanost a rudé šátky vůkol. Tak to o prodlouženém víkendu vypadalo na loučeňském zámku, který se na tři dny symbolicky vrátil do rukou komunistů.

Touto retro akcí se zde připomínal Listopad 89. „Viděli jsme v televizi upoutávku, tak jsme posháněli uniformy, košile, šátky a knížky ROH a přijeli si to tu užít," řekl za partu recesistů ze Starého Bydžova René Fichtner a se se slovy „Je čas, soudruzi, skoncovat 
s alkoholem," upil z piva, které právě pro podobné nadšence 
v dobových stejnokrojích bylo za pouhých 1,70 Kč, tak jako za starých časů.

Opodál se dva muži středního věku pozdravili „Čest práci!" a vyměnili si zdvořilostní komplimenty v podobě budovatelských sloganů: „Včasným příchodem do práce zasadíme zdrcující úder americkým agresorům!" zahlásil první, „Uvědomělý traktorista je pevnou oporou družstevníků v boji proti vesnickému boháči!" kontroval druhý a oba šli odevzdat nasbírané kaštany a žaludy ze zámecké zahrady do kanceláře soudruha ředitele školícího střediska, aby se tak zařadili do povinné soutěže 
O nejlepšího socialistického sběrače okresu. Při chůzi ještě rozmlouvali o „Americkém broukovi" a o splnění a překročení plánu.

Organizátoři retro akce „Co by bylo, kdyby 17.11. nebylo" šli v kreativitě ještě dál a pro návštěvníky připravili speciální prohlídky školicího střediska se soudruhem Vonáskem a soudružkou Kudlákovou a taktéž zámecká restaurace vařila někdejší oblíbená jídla restaurací II. a. III. cenové skupiny.

Až děsivě realistické navození časů budování komunismu naštěstí narušoval pohled na samotný zámek. Přestože byl řádně vyzdoben, dle tehdejších zvyklostí, samotný fakt, že se jedná o opravený a udržovaný areál utvrdil váhající návštěvníky, že se skutečně píše rok 2014. Za dob držení Zámku Loučeň komunisty se totiž jednalo o velmi smutnou budovu, pozvolna chátrající od roku 1945, kdy byl zámek vyrabován sovětskou armádou.
--