Tisíce podpisů a vzkazů zanechávají obyvatelé měst a obcí Nymburska v kondolenčních knihách, které budou většinou v pátek odeslány rodině zesnulého Václava Havla. Je v nich vidět jasný odkaz, který po sobě bojovník za pravdu a lásku Václav Havel zanechal.

Kondolenční knihy jsou na většině úřadů. Lidé sem píší vzkazy plné soustrasti, ale i své myšlenky a pocity, které v nich náš novodobý státník zanechal.

Slova úcty, vděku, lásky a vzpomínek i díků pokryla listy kondolenční knihy na poděbradské radnici. Poděbraďáci podle svých slov vnímali Václava Havla jako velkého muže. Kvarta Gymnázia Jířího z Poděbrad se podepsala pod vzkaz „Kdybyste vy, pane prezidente, tolik nedbal o svobodu, nemohli bychom my v ní žít. Děkujeme.”

Svým zápisem kondolovali dokonce i lidé žijící v Makedonii, kteří na prezidenta budou vzpomínat v dobrém i daleko za hranicemi a přejí mu věčnou slávu a lehkou zem.

V Nymburce se lidé podepisují a posílají Václavu Havlovi vzkazy do kondolenční knihy na radnici. Pietní místa vznikla na náměstí Přemyslovců u morového sloupu a u kaple sv. Jana Nepomuckého.

V naší přítomnosti se do knihy zrovna podepisovala Jana Skalská z Nymburka: „Děkujeme vám pane prezidente. Uplyne hodně roků, než někdo nahradí osobnost jakou jste byl vy,” vepsala do knihy Skalská i za svého manžela Milana.

Lidé v knize projevují exprezidentovi hold různě, především ho však doslova blahořečí.

„Děkujeme Bohu, že mezi námi dlouho žil člověk, který v české společnosti za každého režimu probouzel v lidech naději. Kéž by nám tento jeho odkaz vydržel. Děkuji pane Václave Havle,” napsala například Kateřina Roskovcová, ferářka Československé církve evangelické v Nymburce.

I milovická radnice připravila pro slova upřímné soustrasti nad Havlovým odchodem pro obyvatele města kondolenční knihu v atriu nové radnice. Kniha je položena na stolku pod obrazem Václava Havla na černém suknu s růží.

První slova, která se v milovické kondolenční knize objevila, jsou od starosty Lukáše Pilce, Marcely Říhové a Věry Hátlové: Václav Havel byl, je a bude navždy spojen s každým z nás - všichni si v sobě neseme kus jeho odkazu, který kromě zmíněné pravdy a lásky definují i slova jako svoboda, osobní statečnost, zodpovědnost, starost o druhé, svědomí, umění naslouchat…

Všechny vzkazy, které v knize následují, se shodují s pocity většiny lidí, kteří jsou Václavu Havlovi vděční za jeho upřímnost, moudrost a skromnost. „Vzpomínáme s velkou bolestí v srdci. Byl jste jedním z největších lidí v našich dějinách / Pane Havle, děkujeme, že jste byl.”

Vzkazy Václavu Havlovi v knihách
Pane prezidente, Václav je posvátné jméno. Zůstane s vámi a nikdy nedotčeno. Jste stále tady, nezemřel jste. Svíce hoří a mění se v slzy. Však čistou vaši duši neuhasí. Díky vám bude i nebe v lásce hlubší (Eva Hrubá) / Pane prezidente, děkujeme za všechno, co jste pro naši vlast dokázal. Věříme, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A v tomto duchu se budeme chovat a vychovávat v něm i naše děti. (Kuchová, Kožený) / Svoboda je jako křehká květina. Pokud se o ní dobře nepečuje, tak uschne. Vy jste byl nejlepším zahradníkem / Děkuji vám za to, že jste v naší politice byl jediný normální člověk / Je to smutný adventní čas. Místo příchodu takové odcházení…

Zpravodajové Nymburského deníku