Na Nymbursku jde zatím o první přístupný zámek s vlastní expozicí. Navíc areál otevře i jedinečný soubor deseti labyrintů a bludišť v zámeckém parku, unikátních nejen v Česku, ale i Evropě.

Magické datum se třemi sedmičkami si vybrala majitelka zámku Kateřina Bálintová už v roce 2005. „Věříme, že nám přinese štěstí,“ uvedla.

Největším lákadlem pro návštěvníky budou určitě prohlídky zámeckých interiérů. Zámecké pokoje se renovovaly podle dochovaných fotografií
z počátku 20. století, kdy zámek obývali poslední majitelé z rodu Thurn–Taxisů, princ Alexandr s manželkou Marií.

„Velkou pomůckou nám byl seznam inventáře z roku 1922, který jsme objevili v Národním archivu. Každý pokoj tak bude mít zpět svou funkci. Máme zde ložnici kněžny, knížete, jeho pracovnu, jídelnu, knihovnu, hudební salónek či oratoř,“ uvedla Bálintová.

A největší zajímavost? „Raritou bude podkrovní ateliér, kde umělecky založená princezna Marie tvořila svá umělecká dílka. A pak také orientální salonek, pro který jsme tapety dle dochovaných fotografií nechali opět zhotovit přímo v Číně,“ dodala majitelka. Část inventáře jsou původní kusy nábytku, zapůjčené z depozitářů Národního památkového ústavu.

V přízemí zámku je Hospůdka na nádvoří. „Kromě klasických českých jídel nabídneme i pár specialit, které jsme našli v archivu. Traduje se ale, že když odjela kněžna Marie, kníže Alexandr se syny nejraději jídávali stejné pokrmy jako služebnictvo, třeba pečené brambory s tvarohovou nádivkou,“ prozradila Bálintová.

V původním hostinském křídle zámku jsou tři apartmány, pojmenované podle rodů, jež zámek vlastnily, tedy Valdštejnské, Furstenberské a Thurntaxisovské.

Při hlavním vstupu je nové infocentrum, kde se budou prodávat vstupenky a suvenýry. „Připravujeme vlastní kolekci triček, hrníčků, publikací a dalších dárků. Nebude chybět ani klubíčko zlaté niti a soška Minotaura, jako symbol labyrintária,“ řekla majitelka. Celková rekonstrukce loučeňského zámku vyšla na 140 milionů korun.

Zajímavosti

Pět zámeckých nej:

1. po padesáti letech je opět otevřeno okno ze zámecké oratoře (modlitebna) do loučeňského kostela

2. v největším, tisovém bludišti ujdete až 1 kilometr

3. nejstarším suvenýrem z loučeňského panství je kupodivu slivovice z panství jeho jasnosti prince Alexandra Thurn–Taxis

4. největší místnost v zámecké expozici meří 80 m2

5. nejzajímavější strom – zámecká Katalpa, nabízí přirozený slunečník třeba pro piknik

Zámecké labyrintárium je místem plným tajemství, už mimo labyrintovou stezku, ukrytý v houštinách čeká na návštěvníky bájný netvor Minotaurus
ve své jeskyni. Najdete ho?

Něco o posledním majiteli zámku, Alexandru Thurn–Taxis:

– povýšil Loučeň na městys

– zahájil provoz řepařské drážky Vlkava – Ronov – Studečky a prodloužil ji na 16 km (dnes je v části nová cyklostezka)

– zavedl v roce 1911 elektřinu do zámku a veřejných budov

– v roce 1929 byl zámek sezonně zpřístupněn veřejnosti, zejména sbírky z loveckých výprav Alexandra Thurn–Taxise

– častými hosty na zámku bývali skladatel Bedřich Smetana či lyrik R.M. Rilke; mezi hosty zde byl například i americký spisovatel Mark Twain