Na loučeňském zámku umí slavit a na každou oslavu jsou všichni srdečně zváni. V červenci pokřtili nový, již jedenáctý labyrint, a zapsali se tak do české Guinessovy knihy rekordů.

Zahradou plnou nejrůznějších bludišť je zámek Loučeň proslavený i mimo Českou republiku. Návštěvníky však láká také na prohlídku zámku, a to běžnou, dětskou, nebo čokoládovou.

Kde se vzala na světě čokoláda? To vám i vašim dětem sdělí kněžna, kníže či komorník. Jeden z nich se stane vaším průvodcem při speciálních čokoládových prohlídkách zámku. V jejich průběhu se bude o čokoládě nejen mluvit. Čokoláda se bude i koštovat! O letních prázdninách vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 17 hodin.

Každý den potom nejen děti provede po zámku Bílá paní, původně Terezie Berková z Dubé. Dá vám také ochutnat její pověstnou vtipnou kaši.
Také noční prohlídky zámku při svíčkách mají své kouzlo. Konají se vždy poslední sobotu v měsíci, následují tedy 30. července od 20.30 a 21.30 hodin a 27. srpna od 20.00 hodin.

Jaké ještě v letošním létě stihnete akce na zámku Loučeň? Nejbližší se koná v sobotu 6. srpna. Výprava po stopách knížete Alexandra Thurn – Taxise a jeho africké lovecké expedice vás přenese do dvacátých let 20. století. Připomene dobu, kdy majitel zámku, kníže Alexander, zažehnal své poslední dluhy a s velkou radostí vyrazil z Anglie lodí vstříc poznání africké pevniny.

„Nechte si oživlým knížetem vyprávět u afrického táboráku příhody z Afriky přesně tak, jak se staly před dvěma desítkami let. A pak se sami vydejte do africké divočiny, v níž se na jeden den promění loučeňský zámecký park. V téhle divočině vás čeká spousta drobných nástrah a nečekaných překážek. Vypadá to zkrátka na jedno velké letní dobrodružství. A pro ty, kterým při něm vyhládne, máme navíc dobrou zprávu: Zámecká restaurace bude mít v tento den na jídelníčku výjimečně jednu africkou pochoutku dle receptu, který si do Evropy dovezl kníže Alexander,“ zasvětil manažer zámku Jiří Senohrábek.

Otevírací doba:

• areál zámku denně od 9 do 18.30 hodin
• září – 9 – 17 hodin
• Čokoprohlídky o letních prázdninách vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 17 hodin
• kastelánské, odborné, prohlídky zámku v úterý, v sobotu, prohlídky v obou dnech ve 13.30 hod. Platí v měsících červen, červenec a srpen.
• Dětské prohlídky o letních prázdninách denně od 13 hod.
• rezervace předem v zámeckém infocentru (tel. 325 585 228, infocentrum@zamekloucen.cz).
• www.zamekloucen.cz

Kudy na Loučeň?

Autem z Prahy:
Po rychlostní silnici R10 směr Mladá Boleslav, exit 27 - Benátky nad Jizerou směr Lipník, Čachovice, Vlkava - vyznačeno dopravním turistickým značením - hnědé cedule.
Autem z Nymburka:
Po silnici první třídy č. 38 směr Mladá Boleslav po 6 km v obci Krchleby odbočit vpravo - vyznačeno dopravním turistickým značením - hnědé cedule.
Autem z Hradce Králové:
Po dálnici D11 sjezd Poděbrady jih (39. km) na silnici první třídy č. 38 směr Mladá Boleslav přes Nymburk do obce Krchleby. Zde odbočit vpravo - vyznačeno dopravním turistickým značením - hnědé cedule.
Autobusem (nejen) z Prahy přes Nymburk přímo na Loučeň:
Nejen hlavní město, ale i další výchozí místa Vašeho výletu mají většinou výborné spojení s městem Nymburk. V Nymburce najdete autobusové nádraží, které je důležitým přestupním místem při jízdě hromadnou dopravou na Loučeň, v těsném sousedství s hlavním vlakovým nádražím. Autobusová zastávka na Loučeni se nachází pouhých 300 m od zámecké brány.
Autobusové spojení Nymburk - Loučeň a zpět o víkendech: Nymburk - odjezd 11.10 (pouze v sobotu, Loučeň - příjezd 11.35 hodin, Loučeň - odjezd 18.10 (pouze v neděli) Nymburk - příjezd 18.40.

Z historie zámku Loučeň:

Ve středověku a raném novověku se na Loučeni střídají nepříliš známá a významná jména majitelů. Zásadní proměnu vnáší do historie panství třicetiletá válka. Tehdy, konkrétně roku 1623, přicházejí na Loučeň Valdštejnové. Od té doby Loučeň nebyla prodána, což nepřímo ukazuje na její hodnotu. To, že se jejími držiteli stali po Valdštejnech postupně ještě dva další šlechtické rody, bylo způsobeno tím, že se u předchozích rodů nedostávalo mužských potomků. Každá změna erbu na loučeňském panství po roce 1623 (na zámku následně vládli Fürstenberkové a po nich Thurn - Taxisové) tak byla důsledkem sňatkové politiky, kdy ženská dědička z předchozího rodu uvedla svým sňatkem na Loučeň rod nový.