Letošní 8. ročník mezinárodního festivalu vážné hudby Thurn–Taxis, který začne už 3. srpna, se opět nebude konat v loučeňském kostele. Stejné problémy měl i v roce 2005. A to i přesto, že řada předešlých ročníků, a dokoncei ten loňský, se tam odehrály.

Římskokatolická církev i přes žádosti pořadatelů letos opět nesouhlasí s jeho umístěním do církevního svatostánku. Skladby Bacha, Verdiho či Dvořáka tak musí zaznít v sále kulturního domu.

„Velmi nás to mrzí, kostel má jedinečnou atmosféru a akustiku. Repertoár vybíráme citlivě, aby se do tohoto prostředí hodil. Jde o vážnou hudbu a skladatele, kteří se v kostelích hrají. Přes četné urgence se nám ale nepodařilo přesvědčit hodnostáře litoměřického biskupství o vhodnosti a neškodnosti jeho umístění do kostela,“ řekl hlavní organizátor festivalu, pianista a pedagog z Pražské konzervatoře Radomír Melmuka. Podle něj diváci přitom chodí na koncerty právě i kvůli krásnému prostředí kostela, moderní sál ho nemůže nahradit.

„Je to škoda, mně se to v kostele velmi líbilo,“ podivila se třeba pravidelná návštěvnice koncertů Jana Hejlová.

Církev vytýká festivalu hlavně repertoár, sice vážnou, ale světskou hudbu. Prosazuje více duchovní hudby, což se však podle organizátorů v takovém rozsahunedáakceptovat.

Podle starosty Bohumila Vinše obec rozhodnutí církve respektuje. „Více to nebudu komentovat,“ řekl Vinš s tím, že se obec pokouší hledat jiné možnosti. „Předběžně jsme už jednali s majitelkou nově zrekonstruovaného zámku na Loučeni o možnosti konání koncertů v zámku. Letos to ještě nešlo, protože běžely stavební práce, ale příští rok se to už třeba povede,“ dodal Vinš.

Problémy s pořádáním festivalu v kostele začaly už v roce 2005, kdy odešel na odpočinek farář Rudolf Zimandl, velký příznivec festivalu. Loni měl festival v kostele opět tři koncerty, letos nebude mít žádný.

PROGRAM FESTIVALU:

pátek 3. srpna (kult. dům Loučeň) Spirituál kvintet
úterý 7. srpna (kult. dům Loučeň) klavírní recitál Aimo Pagin (Francie): Bach, Liszt…
pátek 10. srpna (kult. dům Loučeň) koncertní kytara – Roman Jedlička: Bach, Brouwer, Zelenka, Domeniconi
úterý 14. srpna (kult. dům Loučeň) slavné italské operní divadlo La Scala uvede sopranistku Evu Zampieron (Itálie)
středa 15. srpna (Zámecká kaple Rožďalovice) sólistka opery Národního divadla Jitka Soběhartová: Dvořák, Smetana