Logo je na světě. Město vyhlásilo soutěž o to nejlepší, které bude v roce 2014 provázet oslavy 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Podle místostarosty Pavla Fojtíka měla opravdu úspěch – 51 soutěžících zaslalo celkem 156 návrhů. A to je slušné číslo.

„Návrhy byly skutečně velmi různorodé. Logo zaslali jak profesionální výtvarníci a grafici, tak i amatéři. Hodně jich vytvořily děti, z čehož jsem měl opravdu radost. Je vidět, že Bohumil Hrabal oslovuje všechny generace," okomentoval Fojtík.

Soutěže se zúčastnilo mnoho místních výtvarníků, několik návrhů přišlo z Prahy, další například z Brna, Hradce Králové, Ústí nad Labem, Havlíčkova Brodu, Olomouce 
a jeden opravdu velmi povedený až z Košic.

Patnáctičlenná komise, která je zároveň přípravným výborem oslav, vybrala vítěze již 
v úterý 14. května v Hrabalově hospůdce v nymburském Vlastivědném muzeu. „V komisi byli zástupci města, grafici, nakladatel, spisovatel, ředitel divadla, ředitelka knihovny, ředitel pivovaru a dále například Jitka Janků, která léta vede děti ve výtvarném oboru v místní základní umělecké škole," vyjmenovala mluvčí radnice Markéta Tomčíková, která je též členkou komise a výboru oslav.

Všichni porotci měli k dispozici anonymizovaná loga 
v digitální podobě. „V úterý si pak jednotlivé výtvory prohlédli a posoudili, jak vypadají v černobílé variantě a ve zmenšeném formátu. Každý porotce mohl udělit 5 bodů – 3 získal podle jeho názoru nejlepší návrh, po dvou a po jednom pak návrhy na druhém a třetím místě," vysvětlil způsob hlasování Fojtík.

Komise se na nejlepším logu shodla. Podařilo se jí vítěze vybrat hned v prvním kole hlasování. „Návrh Jiřího Puldy získal 22 bodů, na druhém místě se se 14 body umístilo logo Jana Pošíka a na třetím se ziskem 8 bodů dílo Petra Koláčného," popsal Fojtík.

Vítězné logo bude veřejnosti představeno dnes na patnáctém ročníku Hrabalova Kerska. Zde si také Jiří Pulda převezme šek na deset tisíc korun.

Třicetiletý výtvarník Jiří Pulda pochází z Nymburka. Od dětství maloval – nejraději tužkou.
V současnosti maluje portréty, fotografuje a pracuje jako grafik v krchlebské tiskárně. Své portréty vystavoval 
v nymburské galerii Papyrus. Během kariéry se zúčastnil několika soutěží, hrabalovské logo je jeho největším úspěchem. A jaký má vztah k Bohumilu Hrabalovi? „Četl jsem řadu jeho knih, některé mě opravdu nadchly. Mezi mé nejoblíbenější patří Obsluhoval jsem anglického krále. Také mám moc rád filmové adaptace – především Postřižiny a Slavnosti sněženek," přiznal Jiří Pulda.

„Jsem rád, že soutěž vyhrál mladý výtvarník a také člověk, pro kterého je práce koníčkem. Ještě bych ale touto cestou chtěl poděkovat všem, kteří se soutěže zúčastnili. Vybrat jednoho vítěze nebylo jednoduché. Řada návrhů byla opravdu mimořádně kvalitních," dodal místostarosta Fojtík.

Veřejnost si bude moci všechny soutěžní návrhy prohlédnout od 28. května ve foyer nymburské radnice.