Už v únoru to bude nechvalné 70. výročí komunistického puče z roku 1948. Dojde na připomenutí obou nymburských politických procesů v Hálkově divadle a sokolovně. V kině se odehraje na konci měsíce podvečer s hudebně-literárním pásmem ze vzpomínek nymburského rodáka Oskara Krauseho, v němž vystoupí Alfred Strejček a Štěpán Rak. „Akce bude spojena s výstavou z historie Galerie Krause,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Příjemnější kontext bude mít březnové vítání jara motorkářů. Tisíce se jich opět vydá na spanilou jízdu mezi Prahou a Poděbrady, kde své stroje vystaví. Lidé si nablýskané stroje prohlédnou 31. března, kdy dorazí kolem poledne na poděbradské náměstí, a pak i na lázeňské kolonádě.

Začátek letní festivalové sezony je už po léta spjat s milovickým letištěm, kde se o víkendu 15. až 17. června uskuteční festival Votvírák s hvězdami české i slovenské popové a rockové scény. Na stejném místě se od 2. do 4. srpna uskuteční největší drum´n´bassový taneční festival na světě Let It Rol, který navštěvuje kolem dvaceti tisíc účastníků z řady zemí.

Další osmičkové výročí přinese srpen, kdy uplyne 50 let od okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. V sobotu 18. srpna by se měl v Nymburce konat koncert. Jedná se s kapelami Beatles revival a Spirituál kvintet. O besedách radnice jedná s Petrem Pithartem, Petruškou Šustrovou, Tomášem Czerninem či Josefem Pazderkou. Akce bude doplněna happeningem a dalším bohatým doprovodným programem.

Na přelomu srpna a září se uskuteční největší evropský festival filmové hudby a multimédií v Poděbradech. Druhý ročník Soundtracku uvede ve světové premiéře koncert Ondřeje Soukupa, kdy zazní hudba z filmů Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve a další. Dorazí také v české premiéře Eric Serra, dvorní skladatel režiséra Luca Bessona. Předvede multimediální show, s níž objíždí celý svět. Zazní hudba z filmů Brutální Nikita, James Bond: Zlaté oko, Pátý element a dalších.

Všechna města si pak v říjnu připomenou 100. výročí vzniku Československa.