Originál vzácné smlouvy o spojenectví uzavřené v létě roku 1464 mezi Jiříkem z Poděbrad a králem Ludvíkem XI. byl k vidění po celou neděli v Polabském muzeu. Listina bývá uložena v archivu v Praze ve speciálních klimatických podmínkách, a proto přesun do Poděbrad znamenal řadu zvláštních opatření a náročné organizace. Veřejnost ji mohla spatřit ve 20. století pouze několikrát. Včera poprvé mimo hlavní město.
Smlouva představuje mírový odkaz krále Jiřího, který bývá považován za prvního předchůdce Evropské unie. Poděbrady a celé Česko letos slaví 550 let od jejího podpisu. „Smlouva znamenala přátelství a spojenectví mezi oběma zeměmi. Je to národní kulturní památka uložená v Národním archivu v podzemním trezoru velikosti školní třídy v betonovém bunkru," popisuje Denko Čumlivski, který o listinu v Národním archivu pečuje.
Je to jedna z mála dochovaných středověkých listinných památek. „Patří k nim třeba i Zlatá bula sicilská," doplňuje Denko Čumlivski. V pondělí a úterý je v muzeu k vidění dokonalá kopie dokumentu.
Poprvé vyrazila mimo hlavní město
Dopravit vzácnou listinu z pražského Národního archivu do poděbradského špitálu Kunhuta bylo organizačně velmi náročné. „Byla to dlouhá několikaměsíční jednání. Musely se zajistit různé specifické podmínky, hlavně klimatické, a bezpečnost listiny. Národní archiv byl naštěstí velmi vstřícný," popisuje ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.
Pergamenová listina, psaná latinsky, musí být uložena neustále v prostředí, kde teplota dosahuje 14 stupňů Celsia za vlhkosti 55 procent. „Je celkově sucho, takže bylo náročné dosáhnout takové vlhkosti," podotýká Jan Vinduška.
Pro Polabské muzeum je to už druhá podobně významná událost. „Před dvěma lety jsme tu vystavovali poděbradský poklad, stříbrné denáry. Jeho hodnota je rovněž nevyčíslitelná. Ta nominální v řádech desítek milionům," dodává ředitel.
Jan Vinduška rovněž podotkl, že by tato unikátní výstava mohla v průběhů tří dnů nalákat více než tisícovku návštěvníků. V pondělí a v úterý se však již budou muset spokojit pouze s věrohodnou kopií. „Je vysoce kvalitně provedená, pro laika nerozeznatelná od originálu. Lepší bychom asi nepořídili," popisuje Denko Čumlivski, pracovník Národního archivu. Kopie byla zhotovena v 80. letech minulého století v Bratislavě.
V novodobé historii byla tato latinsky psaná listina vystavena jenom třikrát. V letech 1958, 1988 a 2001, vždycky ale pouze v Praze. V neděli se poprvé ocitla mimo hlavní město a doputovala do Poděbrad. Tentýž den ji ale pracovníci archivu převezli zpátky do sklepení v Praze.
JIŘÍ Z PODĚBRAD
Jiří z Poděbrady byl roku 1458 zvolen šlechtou za českého krále. Panoval až do smrti roku 1471, byl jediným českým panovníkem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty.
Smlouvu o přátelství a spojenectví uzavřel Jiří z Poděbrad s francouzským králem Ludvíkem XI. v Dieppe 14. července v roce 1464, tedy před 550 lety. Jiřík chtěl, aby se Evropa sjednotila proti nájezdům Turků a vlivu papeže Pia II.
Letos si Poděbrady a celá Česká republika připomínají tento rok jako počátek mírových poselství. „Jiří z Poděbrad byl prvním Evropanem. Nikdo neznáme jeho autentickou podobu, ale všichni známe jeho dílo," řekl starosta města Ladislav Langr. Vystavením listiny byly oslavy zahájeny.
JOLANA BOHÁČKOVÁ