Pracovníci covid buňky v Oblastní nemocnici Kolín se ani na chvíli nezastaví, na testy přichází stále více lidí. Přesto se na výsledky testů nečeká dlouho. To potvrzuje i ředitel Základní školy v Pečkách Luboš Zajíc. „Na testech jsme byli v pátek a v sobotu jsme ve většině případů znali výsledky,“ říká Luboš Zajíc. Ze školy šli na odběry všichni zaměstnanci kvůli výskytu nemoci v pedagogickém sboru. „Protože jsme šli celá škola, tak jsme před covid buňkou čekali, byla tam fronta, ale šlo to docela rychle. I při tak velkém počtu lidí jsme tam strávili zhruba hodinu a tři čtvrtě,“ uvedl ředitel školy.

Karanténou prošel i starosta Českého Brodu Jakub Nekolný. „Nařídila ji krajská hygienická stanice, obvodní lékařka mě objednala na testy, dvakrát – na začátku a na konci karantény. Čekání nebylo nikterak hrozné. Napoprvé jsem na testech v Kolíně strávil asi hodinu, protože jsem se dostal do podobného času jako větší skupina z Kutnohorska, napodruhé už to byla zhruba půlhodina. Na prvních testech jsem byl v sobotu ráno, v neděli večer jsem měl výsledek, na druhých testech v pondělí a v úterý jsem věděl výsledek,“ popsal Jakub Nekolný, který už je v pořádku zpět v zaměstnání.

Nemoc se však po krátké chvíli objevila mezi zaměstnanci úřadu. „Takže možná budu v karanténě za chvíli znovu,“ povzdechl si. V Českém Brodě je momentálně uzavřená také základní umělecká škola, další výskyt nemoci je u jedné učitelky a jedné žákyně v základní škole.

Objednat se lze přes internet

Aby kolínská nemocnice lépe zvládla nápor pacientů v covid buňce, která je podle slov zástupce ředitele pro zdravotní péči Pavla Hoffmanna v posledních dnech a týdnech přetížená, zavedla on-line objednávání.

„Bohužel se stává, že on-line objednaní pacienti nezruší svou rezervaci a na odběr se nedostaví. Naopak pacientům, kteří nejsou objednáni on-line, je vyhověno a odběr proveden,“ popsal Pavel Hoffmann.

Do kolínské covid buňky míří také pacienti mimo spádovou oblast Kolína. Například právě z Nymburka, ale i z dalších regionů a dokonce i z Prahy. Denně je vyšetřováno kolem 150 osob indikovaných praktickým lékařem či hygieniky. Výsledky testu lze očekávat do 48 hodin.

Přetíženy jsou i laboratoře. „Zajištění současné provozní doby je v tuto chvíli maximum, které dokážeme po personální stránce zvládnout,“ uvedl Pavel Hoffmann poté, co nemocnice aktuálně prodloužila provozní dobu covid buňky. Pokud si pacient pospíší a objedná se hned ráno, lze ještě získat termín na týž den. Každým dnem se ale objednací okénka zaplňují rychleji.