Další polyfunkční dům vyroste tentokrát v ulici Velké Valy, nalepený na budovu, kde sídlí Centrum psychologicko-sociálního poradenství. Proti takové stavbě se ohradili obyvatelé dvou domů odnaproti, tedy 1852 a 1853. Nebudou mít kde parkovat, zmizí zeleň u parkoviště a hlavně jim budoucí dům zastíní výhled.

Jeden z nich, Miroslav Kubát, tady žije osmadvacet let. Nyní se obává, že už mu do pokoje slunce nepronikne. „Pokoje jsou na západ, tak odpoledne sem slunce šlo, to ty pod námi mají asi definitivně po. To, že budoucí dům zastíní ten náš, se bezprostředně projeví asi u deseti domácností, čtyř přímo naproti a dalších ve dvoře," stěžuje si Kubát, který byl nedávno na radnici, kde zájemcům předložilo město 
i stavitel své plány.

Na úřadu se sešlo pět obyvatel domu. „Vysvětlili nám, že záměr prodat tento pozemek má město už asi deset let, stejnou dobu je umístěn na internetu. My jsme se to dozvěděli před třemi lety," tvrdí Kubát.

Do zápisu ze schůzky se podle Kubáta dalo, že bytům se touto novou stavbou snižuje jejich tržní hodnota.

Město se brání, že například parkoviště před domem nikdy nebylo oficiálním parkovištěm. „Co se týká parkování, nebylo toto místo nikdy k parkování určeno. Tato námitka byla řešena v rámci územního rozhodnutí. Umístění stavby polyfunkčního domu je v souladu se schváleným územním plánem Nymburka. Navrhovaná stavba řeší parkovací místa pro nový objekt. Neřeší však parkovaní v stávající zástavbě," informuje mluvčí radnice Markéta Tomčíková.

Letos v lednu vydal Městský úřad Nymburk, odbor výstavby, rozhodnutí o umístění stavby. Podle uzavřené smlouvy musím být tento polyfunkční dům postaven do roku 2015.

Pryč půjdou i současné nízké tesco domky. Obyvatelům domu ovšem zmizí z očí pohled na vodárnu a park, Husův sbor a nebo evangelický kostel.