Podle oslovených osobností Nymburska jsou lidé k možnosti legalizace marihuany shovívaví a její užívání by tolerovali. Pokud by návrh prošel sněmovnou, v Senátu by jej zřejmě podpořil senátor Tomáš Czernin.

„Myslím, že je lepší, když je dobře nastavený systém, než když s tím nakládá každý jak chce. Ten návrh považuji za docela rozumný, ale musí mít pevně daná pravidla,“ řekl Czernin s tím, že si všiml situací z Kanady, kde minulý týden pobýval. Kanada jako další země legalizovala marihuanu pro rekreační účely před několika týdny. Kontrolovaný prodej je tam legální, podobně jako už řadu let například v Nizozemsku nebo některých státech severní a střední Ameriky.

Naopak proti návrhu by hlasoval nymburský radní Zdeněk Vocásek. „Vzhledem k tomu, že se setkávám s různými událostmi, například dopravními nehodami nebo pracovními úrazy, které se stávají pod vlivem návykových látek, tak bych takový návrh nepodpořil,“ říká radní zvolený za ODS.

Policejní rada Marek Šmíd deklaroval, že policisté by samozřejmě jako součást výkonné moci respektovali výsledek rozhodnutí parlamentu, tedy zákonodárné moci. „Hlavním gestorem v této oblasti pro policii je Národní protidrogová centrála,“ řekl Šmíd.

Jako soukromá osoba se považuje za liberála a stávající návrh Pirátů si prostudoval. „Vidím v něm řadu nedotažených věcí, které by se případně ještě musely nějak projevit do změn zákonů. Jak třeba bude nakládat pěstitel se sušinou v případě, že vypěstuje více než povolené množství 1250 gramů? Bude nějakým způsobem upraven, například jako v zákoně o střelných zbraních a střelivu, způsob zamezení přístupu třetích osob například nezletilých dětí k vypěstované droze? Pokud se pěstitel rozhodne věnovat někomu 30 gramů marihuany, jak ověří bezúhonnost té osoby, bude jí jen věřit nebo si musí nechat předložit rejstřík trestů? A takových věcí je tam podle mě řada,“ uvedl Šmíd.

Deník oslovil po celé republice stovky respondentů. Mírná většina, konkrétně 52%, by rekreační užívání marihuany povolila. Nejvstřícnější jsou k návrhu lidé v Praze a Moravskoslezském kraji.

Anketa: Jak se díváte na návrh Pirátů o legalizaci marihuany k rekreačním účelům?  

close Zdeněk Vocásek, radní NymburkaVzhledem k tomu, že se setkávám s různými událostmi, například dopravními nehodami nebo pracovními úrazy, které se stávají pod vlivem návykových látek, tak bych takový návrh nepodpořil. Na země, ve kterých je marihuana legáln info Zdroj: Deník / Miroslav Jilemnický zoom_in Zdeněk Vocásek, radní Nymburka

Vzhledem k tomu, že se setkávám s různými událostmi, například dopravními nehodami nebo pracovními úrazy, které se stávají pod vlivem návykových látek, tak bych takový návrh nepodpořil. Na země, ve kterých je marihuana legální, bych se neohlížel.
Tomáš Czernin, senátor

Ten návrh považuji za docela rozumný, ale musí mít pevně daná pravidla. Minulý týden jsem byl v Kanadě, kde byla marihuana legalizovaná a viděl jsem i speciální obchody. Myslím, že je lepší, když je dobře nastavený systém, než když s tím nakládá každý jak chce.
close Tomáš Czernin, senátorTen návrh považuji za docela rozumný, ale musí mít pevně daná pravidla. Minulý týden jsem byl v Kanadě, kde byla marihuana legalizovaná a viděl jsem i speciální obchody. Myslím, že je lepší, když je dobře nastavený systém, než když s info Zdroj: Deník / Miroslav Jilemnický zoom_in
close Martina Kučerová, vedoucí Centra pro všechnyJako speciální pedagog bych řekla ne. Ale lidsky bych byla k návrhu shovívavější. I proto bych nechtěla dělat práci, kde bych o tom musela rozhodovat. Jak říkám, byla bych shovívavá s tím, že by přijatý zákon by info Zdroj: Deník / Miroslav Jilemnický zoom_in Martina Kučerová, vedoucí Centra pro všechny

Jako speciální pedagog bych řekla ne. Ale lidsky bych byla k návrhu shovívavější. I proto bych nechtěla dělat práci, kde bych o tom musela rozhodovat. Jak říkám, byla bych shovívavá s tím, že by přijatý zákon byl pod důslednou kontrolou.
Jan Ritter, bývalý místostarosta

Pracoval jsem půl roku v Holandsku, kde marihuana legalizovaná je a problémy s ní vnímám jako srovnatelné s alkoholem. U nás bych principiálně byl spíše pro povolení, ale musel bych znát podrobnosti návrhu zákona, například jak se bude řešit prodej.
close Jan Ritter, bývalý místostarostaPracoval jsem půl roku v Holandsku, kde marihuana legalizovaná je a problémy s ní vnímám jako srovnatelné s alkoholem. U nás bych principiálně byl spíše pro povolení, ale musel bych znát podrobnosti návrhu zákona, například info Zdroj: Deník / Miroslav Jilemnický zoom_in