Extrémní počasí samozřejmě ovlivňuje také pěstitele na Nymbursku, kteří se bojí o kvalitu svých plodin a jsou často nuceni zvedat ceny. Zatímco jinde v republice se někteří zemědělci a pěstitelé radují, že nepřišly jarní mrazy, které sklizně výrazně srazily v minulých dvou letech, tak na Nymbursku producenti ovoce či zeleniny hlásí spíš znepokojení nad tím, jak suchá je letošní sezóna.

Ceny kvůli nižší úrodě museli zvýšit i v jahodárně v Sedlčánkách u Čelákovic. „Kvůli suchu jsme měli tentokrát jahod méně. Museli jsme zdražit,“ řekla Kristýna Šeráková z ovocnářství v Sedlčánkách.

Kromě množství se pěstitelé obávají zejména o kvalitu ovoce. „Kvůli suchu dostává porost opravdu hodně zabrat. Kvalita ovoce bude nižší. I se závlahou nemáme neomezené zdroje vody, takže předpokládám, že budou plody menší. Navíc se rojí více škůdců, kterým se v takovémto počasí daří lépe,“ okomentoval Zdeněk Žert z Ovocných sadů Bříství, který si nevzpomíná, že by někdy sklízeli tak brzo jako letos. „Jahody začínáme běžně sklízet až začátkem června. Letos už kolem dvacátého května. Jablka budeme také sklízet zhruba o tři týdny dříve. To jsem ještě nezažil,“ dodal Žert.

Kromě pěstitelů ovoce se o úrodu obávají také zelináři. „Jsme teprve v půlce sezóny, takže nemohu říct, jak moc úspěšná letos bude. Dá se ale předpokládat, že bude o něco horší. V takovém teple a suchu se daří škůdcům i plevelu, který je konkurenceschopnější než kulturní plodiny,“ řekla agronomka Ilona Kopecká, která pracuje v zemědělské výrobě Agáta. „Naštěstí používáme vodu z Labe jako závlahu, bez toho by to nešlo,“ dodala Kopecká.

Ne všichni pěstitelé na Nymbursku si stěžují. „Úroda je stejná jako loni a předloni. Samozřejmě jsme kolem toho museli víc lítat a hodně zalévat, ale výrazné ztráty nemáme. Kdybychom nemohli zalévat, tak by to byl průšvih,“ řekl Petr Aujeský ze semické farmy Pesema.

Někteří pěstitelé přiznávají, že se pokračujícím nárůstům teplot budou muset v budoucnu přizpůsobit. „Určitým plodinám se v suchu samozřejmě daří, ale ty tady ještě moc nepěstujeme. Asi bychom měli postupně počítat s tím, že tu časem budeme pěstovat jiné plodiny, kterým se v suchu daří lépe. To je samozřejmě momentálně problém, jelikož nemáme potřebné zkušenosti,“ okomentoval Žert.

V některých místech Česka tento rok zemědělci hlásí naopak lepší úrodu než v minulých letech, a to zejména kvůli tomu, že úrodu nepostihly jarní mrazy. V některých koutech ČR pěstitelé očekávají až trojnásobnou sklizeň meruněk, broskví, hrušek a malin než dva předešlé roky.

V tuzemsku je 13 979 hektarů produkčních ovocných sadů a jejich poloha se stále snižuje. V roce 2013 jich bylo téměř 18 000 hektarů. Největší část výsadeb zabírají jabloně.