Po dlouhých měsících dohadů a nejistoty se konečně starostové obcí kolem letiště Boží Dar dočkali toho, že krajský úřad je s nimi za jedno v pohledu na budoucí využití lokality. Na čtvrteční schůzce se obě strany jasně dohodly, že bývalé vojenské letiště a vojenský prostor nebude využitý pro velká letadla.

Podle starostky Všejan a krajské zastupitelky Zuzany Nekovářové (KSČM) mohou být všichni obyvatelé kolem Božího Daru v klidu. „Na schůzce starostů převažovaly názory na polyfunkční využití plochy. Například k drobnému podnikání, pro zábavní centrum, bydlení, rekreační oblast, případně pro malá sportovní letadla. V žádném případě ne jako velké dopravní letiště. Jednání jsou ale zatím v začátcích,“ uvedla Nekovářová.

Jiný názor mají snad jen zastupitelé Lysé nad Labem. Ti na svém středečním zasedání schválili prohlášení, ve kterém právě dopravní letiště vidí jako nejlepší způsob pro využití prostoru s ohledem na celkový rozvoj regionu, v souvislosti s možností dopravního napojení se sousedními lokalitami.

Krajský úřad plánuje v nejbližších dnech tiskovou konferenci, které by se měli podle mluvčí kraje Berill Maschekové zúčastnit nejen úředníci z krajského úřadu, starostové dotčených obcí a novináři, ale i široká veřejnost. „Lidé budou mít určitý časový prostor k tomu, aby se mohli informovat o budoucích plánech kraje s územím. Schůzky by se měl zúčastnit i pan hejtman. Termín však zatím ještě nebyl určen,“ uvedla mluvčí kraje.