Obce kolem letiště Boží Dar u Milovic si mohou oddechnout. Nové vedení kraje totiž smetlo se stolu velkolepé plány na vybudování velkého cargo letiště s napojením na dálniční sítě a železnici, které prosazoval bývalý hejtman Petr Bendl.

Současná sociálně demokratická administrativa nového hejtmana Davida Ratha všechny kroky učiněné jejími předchůdci zastavila. Nad osudem letiště se chce znovu zamýšlet. Pokud se bude využití lokality řešit, lidé se mohou v budoucnu dočkat maximálně malého letiště pro sportovní letadla.

„Je to obrovská úleva. Když si předstvím, že by nám nad hlavami létaly boeingy, tak už jsme přemýšleli, že se odtud přestěhujeme, protože máme malé děti. Od rodičů víme, co to bylo v době ruské okupace,“ konstatovala jedna z mladých maminek ze Strak.

Do krajského zastupitelstva se dostala i starostka Všejan Zuzana Nekovářová. Podle ní Rada kraje zrušila v prosinci všechna usnesení týkající se letiště. „Koncem ledna proběhla schůzka všech starostů kolem Božího Daru, kde nám bylo zaručeno, že žádné velké letiště nebude. Komunikace nyní probíhá jasně, otevřeně, bez jakýchkoli tajností,“ uvedla starostka a karajská zastupitelka s tím, že obeslala starosty, aby sepsali všechny návrhy. Ty by měly být projednány 18. února na další schůzce.