Všejany, Čachovice, Lipník, Straky… Malé vesnice na rozhraní boleslavského a nymburského okresu. Lidé tam žijí poklidný život. Teď se ale na ně hrne něco, co všem vyráží dech. V rámci projektu Jak nejlépe využít prostor bývalého vojenského prostoru Mladá, se začalo mluvit o obnově letiště.
Krajský úřad má zájem na smysluplném využití celého prostoru. „Mezi uvažovanými variantami je i logistické centrum, jehož součástí by bylo letiště, ale zdaleka není nic rozhodnuto,“ uvedl mluvčí kraje Martin Kupka.

Přihlásilo se několik podnikatelských subjektů, které předložily své návrhy. K jednání nakonec byly vybrány tři firmy. Dvě z nich plánují vybudování letiště.

Starostové mají nyní k dispozici několik studií. V nich se počítá nejen s využitím současné, asi dvouapůlkilometrové dráhy, ale i s výstavbou dalších. Z toho ale běhá starostům mráz po zádech. Hovoří se v nich například o tom, že by tam mohly být vybudovány dvě dráhy. Každá z nich dlouhá přes čtyři kilometry.

Vést by měla od Všejan až k Čachovicím. De facto by přetnula současnou silnici spojující Čachovice s Lipníkem. „Přistávací dráha by tak byla asi 500 metrů od budovy základní školy,“ říká starostka Čachovic Naděžda Hyšková. Starosta Lipníka Miloslav Salač pak upozorňuje na to, že od posledního domu v Lipníku by dráha byla vzdálena jen 100 metrů.

Starostové proto sepsali otevřený dopis, který osobně předali na krajském úřadě – hejtmanovi i zastupitelům. „Jde o velký zásah nejen do krajiny, ale především života mnoha tisíc lidí,“ řekla starostka Všejan Zuzana Nekovářová. Nejen jí, ale i ostatním starostům vadí, že s nimi nikdo o celé věci nejednal. „Vše je zatím ve fázi studie,“ řekl krajský zastupitel a starosta Benátek Jaroslav Král s tím, že dopisem starostů se Rada kraje už zabývala.
Podle Krále je vše ve fázi jednání. Definitivní verdikt tak dosud nepadl. Starostové se k návrhům budou moci vyjádřit v rámci stavebního řízení, jehož budou obce součástí.