O případu jsme v září informovali a na podnět médií se jím začal zabývat také Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Uvedl to vedoucí letového oddělení zmíněného ústavu Josef Bejdák. Pokud bude pilot letadla zjištěn, hrozí mu ve správním řízení mnohatisícová pokuta.

Incident se odehrál v sobotu 14. září v odpoledních hodinách. Těsně nad střechami aut na dálnici u Kostelní Lhoty prolétlo malé letadlo. Někteří šoféři uhýbali do odstavného pruhu v domnění, že letadlo má problém a potřebuje na dálnici nouzově přistát. Stroj se ale po průletu zvedl, nabral výšku a zmizel.

| Video: Youtube

Ze záznamu je evidentní, že letadlo letělo v mnohem nižší výšce, než je ta povolená. Letadlo může nad volným prostranstvím letět nejníže 150 metrů nad zemí mimo vzletu a přistání. Nad obcí, městem nebo v případě většího shromáždění lidí je to pak 300 metrů. „Je důležité, aby svědek zaznamenal čas a místo, kde k incidentu došlo. Pro nás je důležité rozpoznat značku letadla,“ uvedl Bejdák.

Záznam s letadlem viděli i policisté. Z jejich pohledu nedošlo k nezákonnému jednání. „Nicméně pokud budeme příslušným úřadem vyzváni k součinnosti, budeme samozřejmě nápomocni,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.