Lávka se otevřela téměř přesně po roce. Zavřená byla od loňského 10. července. Ačkoliv místním se občas zdálo, že se na lávce nic neděje, pracovníci museli dodržovat předepsané technologické postupy. „Například po některých nátěrových pracích musel nátěr několik dnů zasychat, a místní si mysleli, že tam nikdo nepracuje. Ale jinak to opravdu nešlo,“ vysvětlil starosta Roman Schulz.

Lávka přes zdymadlo nedaleko poděbradského zámku byla po roce oprav otevřena pro veřejnost. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Hlavním cílem bylo otevřít lávku do víkendu, kdy se bude na louce u jezera konat hudební festival Barvy léta. Ten se uskuteční příští sobotu 13. července. Lávku přes zdymadlo ni navazují mostek u elektrárny přes Labe využívají stovky fanoušků mířících na festival a večer zase zpět. „To byla jasná podmínka a jsem rád, že se to podařilo,“ doplnil starosta.

 Přizvednutí lávky

Lávka postavená v roce 2002 byla v havarijním stavu a akutně potřebovala rozsáhlou opravu. V rámci nich došlo k podchycení plošných základů prvních tří podpěr, každou posílily čtyři mikropiloty. U třetího pilíře došlo k podepření a přizvednutí lávky o tři centimetry. Vyměněny byly mostní závěry na obou koncích lávky, opravila se vozovka za opěrami a okolí bylo odlážděno.

Lávka přes zdymadlo nedaleko poděbradského zámku byla po roce oprav otevřena pro veřejnost. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Demontováno bylo zábradlí, které dostalo speciální antikorozní nátěr s výdrží až 15 let. Pochozí izolace na mostovce byla odfrézována a nahrazena novým izolačním systémem s šedým posypem. Vyměněno bylo osvětlení a odvodňovací žlaby, klouby pilířů, vzpěradla a další prvky byly zbaveny koroze a opatřeny novými protikorozními nátěry. Očištěny, sanovány a utěsněny byly všechny trhliny a spáry. Opravy vyšly na necelých 16 milionů korun. Dalších 835 tisíc korun stála výměna osvětlení.