Nová operační metoda chirurgického oddělení nymburské nemocnice je označována zkratkou SILS - z anglického Single Incision Laparoscopic Surgery. „Zavedl ji zde primář chirurgie, MUDr. Jaroslav Verner, a nymburská nemocnice se tak stala jednou ze tří, kde je tato metoda používána,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Medigroup, která nemocnici provozuje, Tomáš Cikrt.

Pro příklad můžeme uvést, že při moderně vedené laparoskopické operaci žlučníku zůstane jizvička pouze po jednom drobném řezu v oblasti pupku, kdežto po standardně vedeném výkonu jich na těle zůstanou tři až čtyři. „Výhodou takového zákroku je kosmetický efekt,“ uvedl Cikrt.

To však není z novinek na nymburské chirurgii všechno. Půlroční působení primáře Vernera v čele nymburské chirurgie s sebou totiž do nemocnice přineslo další špičkové lékařské výkony, jako jsou třeba laparoskopické operace tříselných a břišních kýl. Tříselné kýly se tak operují takzvanou metodou TEP, její výhodou oproti všem ostatním používaným postupům je nejmenší pravděpodobnost, že se kýla znovu objeví, či znovu vytvoří. Lékaři tomu jevu říkají, že recidivuje.

„Břišní kýly operujeme laparoskopicky ze tří drobných řezů za použití speciálních sítěk, které jsou fixovány vstřebatelnými komponenty. I tento typ operace je dosud raritní v rámci celé republiky,“ vysvětluje primář Verner.

Kromě toho bylo spektrum operačních výkonů vloni rozšířeno i o artroskopické operace kolena. Operace jsou podle mluvčího Cikrta prováděny v nově postaveném pavilonu, který disponuje moderními sály a multioborovou jednotkou intenzivní péče.