Jak ale podotýká, exotická příroda je nevyčerpatelná studnice nápadů a není to jen o papoušcích, opicích… Obor toho má co nabídnout. A lidé si tuto událost nenechali utéct.

Jak je mezi lidmi zájem o letošní ročník výstavy Exotika? Láká lidi tento obor?
Zájem je letos enormní, jedná se o velmi vydařený ročník. Nejen, že se jim líbí vystavená zvířata, ale mohou si koupit spoustu zvířat do svých akvárií, terárií a klecí, stejně jako krmení, chovatelské potřeby a tak dále.

O co je největší zájem: o ptáky, rybičky, ještěrky…?
Určitě o exotické ptáky a akvarijní rybičky. Asi to je možná tím, že to je právě nejrozšířenější mezi laiky. Teraristů, kteří se zajímají o plazy a drobné savce, není tolik, jako chovatelů exotických ptáků a akvarijních ryb.

Letos se koná dvanáctý ročník výstavy. Zaregistroval jste za tu dobu nějaký posun, nebo nový trend?
Určitě tu trend je, několik posledních let lidé chovají více druhů exotických savců. Nemyslím tím velké šelmy, ale například drápkatých opiček. To je na vzestupu.

Dříve se akvária lepila lukoprenem a celé to trvalo několik dní, možná i týdnů. Teď jsem tu ale viděl i různé plastové nádrže. Změnila se v tomto ohledu i nějak technologie, kterou mají chovatelé k dispozici?
Jednak se posunula i technologie klasických lepených akvárií, kdy ho dnes máte slepené během 24 hodin. Samozřejmě si přímo na výstavišti mohou zájemci osahat a na vlastní oči vidět akrylátové nádrže. Ty mají jistá omezení, jsou háklivá třeba na odřeniny, ale je to něco jiného. Celý obor to posunulo dopředu.

Máte tu letos aligátora. Kde se ten nápad vzal?
Každý ročník má nějakou „novinku“. Měli jsme tu různé vzácné druhy zvířat od velkých šelem, opic, až přes různé druhy papoušků. Neměli jsem tu ale velkého krokodýla. Ze spolupráce s Českou asociaci zoologických zahrad a akvárií vzešla myšlenka, že bychom ze ZOO Protivín přivezli nejdříve skupinku menších krokodýlů. Pak z toho ale byl největší, nejstarší a nejtěžší aligátor v České republice, který má něžné jméno Luděk.

Budí Luděk rozruch, nebo jsou lidé zvyklí?
Pokud se pohne a začne tam něco vymýšlet, tak rozruch budí. Ale on je pohodář. Má tam bazén, pláž s vyhříváním, veškerý komfort, který musíme splnit. Takže si tam hoví. Pokud se ale ve vaší bezprostřední blízkosti pohne třímetrákový Luděk, tak to budí pozornost.

Jaké je vaše nejoblíbenější zvíře ze všeho, co tu dnes můžeme vidět?
Mám rád, když můžu lidem představit exotickou přírodu jako celek, aby pochopili, že to není jen o opicích a papoušcích, ale i o rostlinách a kouzlu celé exotické přírody.

Kde jako manažer výstavy Exotika berete neustále nápady pro další ročníky?
Spolupracujeme se soukromými chovateli. V České republice je chovatelství exotických zvířat na světové špičce, čeští chovatelé jsou vyhlášení a nejšikovnější ve spoustě oborů. I tato výstava slouží k tomu, že navazujeme další a další kontakty, během rozhovorů přicházejí další a další nápady, co jsme tu ještě neměli. A věřte, že exotická příroda je nevyčerpatelná studnice nápadů.