Potok z Mochova teče přes Císařskou Kuchyni do Sedlčánek, kde se vlévá do Labe. "Je tam složitý terén, spoustu ryb jsme zachytili, ale mnoho jich zůstalo ve vodě. Zlikvidovali jsme více než 300 kilogramů drobných ryb. Znamená to totální úhyn,“ popisuje Pavel Jindřich, hospodář Rybářů Čelákovice, místní organizace Českého rybářského svazu.

V tuto chvíli situaci v potoce rybáři už jen monitorují. „Voda po okrajích začíná zamrzat, takže se k rybám už nedostaneme,“ doplňuje ještě Petr Duník, jednatel Rybářů Čelákovice. 

Fotogalerie: Požár mrazíren Mochově

Znečištěná voda otrávila mnoho druhů, jako je perlín, plotice, tloušť, jesen, jelec, parma, cejnek, ježdík, hrouzek, pstruh potoční, lipan, okoun, candát či štika. Podle rybářů je Výmola velmi pestrý biotop, ve kterém žije řada druhů. Podle Pavla Jindřicha uhynuly především mladší kusy. „Větší ryby mají větší schopnost náporu znečištění odolat. Zahynuly mladší ryby, které jsme do potoka z velké části vysadili,“ vysvětluje hospodář organizace. 

Ačkoli škodu odhaduje na 20 až 30 tisíc korun, ve skutečnosti je škoda jako taková téměř nevyčíslitelná. „Mnoho druhů ryb se velmi těžko shání. Dalo nám to opravdu mnoho práce a času, protože třeba nebývají hospodářsky tolik zajímavé,“ říká Pavel Jindřich a dodává, že úhyn pro ně představuje naprostou katastrofu. Vylovili z vody tři až čtyři tisíce mrtvých ryb.

Není jisté, zda se jim podaří na jaře obnovit biodiverzitu v potoce, právě kvůli tomu, že některé druhy nejsou běžně dostupné. „Další šance je, že se větší ryby na jaře vytřou a život v potoce se obnoví přirozeně,“ dodává ještě hospodář rybářské organizace.

Podle Pavla Jindřicha ale nastalá situace nepatří k ojedinělým. Otrávené ryby v potoce nacházeli rybáři už i v minulých letech. Mnoho firem totiž příliš nedbá na to, aby podobným událostem zamezily a do potoka vypouštějí řadu škodlivin. „Jednou z mochovských mrazíren unikl do potoka čpavek a jednou se ryby otrávily také kvůli požáru,“ vysvětluje Pavel Jindřich a dodává, že existují opatření, díky kterým by se podobné události neopakovaly. Rybáři kvůli tomu na firmy opakovaně apelují. Škodu za uhynulé ryby bude svaz samozřejmě vymáhat.