Nymburk by se
v budoucnu mohl dočkat nového kulturního sálu. Radnice má v plánu zrekonstruovat velký sál v Obecním domě ve Smetanově ulici. O záměru se před časem hodně diskutovalo.
Kulturní dům v Tyršově ulici totiž koupil soukromník a takzvaný Nároďák, který městu patří, už několik let chátrá. Město tak v podstatě nemá vlastní reprezentativní kulturní sál. Nouzové řešení, které radnice připravila, využití sálu ve Středním odborném škole (bývalém COPu), prý nevyhovuje. Na řadu tak přišla realizace myšlenky, že by se k využití mohl předělat velký sál v Obecním domě.
„Máme obavu, že by v budoucnu nebylo kde pořádat například taneční, proto se budeme tímto návrhem dále zabývat,“ řekl místostarosta Miloš Petera. Návrh na rekonstrukci by se tak podle něj mohl dostat do návrhu rozpočtu na příští rok.
Sál v obecním domě je prý k pořádání kulturních akcí vyhovující. Je tu veškeré zázemí včetně sociálek a šaten. Foyer by se mohlo využívat k umístění baru a občerstvení.
V sále by pak bylo variabilní hlediště, využitá by byla i místnost pro zvukaře a technické zázemí. Pro zábavy a taneční by kapacita byla zhruba 200 míst, pro koncerty a konference, kdy by v sále byly jen židle bez stolů, pak 220 až 250 míst.
Jasno už je i ve věci financí. „Stavební práce by přišly na jeden a půl milionu korun, mobiliář na půl milionu a projektová dokumentace asi na 150 tisíc korun,“ upřesnil Petera.
Otázka nedostatku míst pro konání kulturních akcí nedávno vyvolala diskusi i mezi obyvateli města. Starosta Ladislav Kutík si tehdy ale stál za rozhodnutím kulturní dům v Tyršově ulici nekoupit. „Stále si myslím, že jsme udělali dobře. Chceme hlavně financovat objekty, které už město vlastní. Což je Národní dům na Boleslavské,“ řekl. Ten už však mnoho let chátrá. Město má sice v plánu jej zrekonstruovat a otevřít, vše však závisí na penězích z Evropské unie, o které chce Nymburk teprve žádat.