Za podpory své „střediskové“ obce Dymokury si tu vybudovali z bývalé školy kulturní centrum s klubovnou a sálem, kde pořádají řadu zajímavých akcí. Nejenom „pod střechou“, ale i přímo na návsi.

Z iniciativy Venduly Burger a jejího Spolku Budil, která se sem sice přistěhovala, ale vesnici okamžitě adoptovala za svou, pořizují z každé společenské akce fotodokumentaci a kronikářské záznamy a vytvářejí tzv. projekt Živá kronika Svídnice. Zdokumentováním to ale nekončí, neboť kronika opravdu ožívá. Například divadelními představeními z historie obce či nahrávkami vzpomínek občanů, jak se zde dříve žilo.

Ilustrační foto.
Donedávna nejstarší obec na Nymbursku omlazuje

V neděli 2. června uspořádali ke Dni sousedů a rovněž ke Dni dětí pravé sousedské setkání s křtem druhého dílu publikace Živá kronika Svídnice (z let 2017–2018).

Sousedé si posedali do stínu pod košatou lípu, dali si pivo či kávu, nebo něco dobrého na zub, a povídali si. Hrála jim k tomu malá kapela Bratrstva Jefraima Kadiše. Pro děti přivezli hasiči z Dymokur historickou hasičskou stříkačku, takže mohly v parném odpoledni dovádět s vodou, Ruda Novotný jim dovolil, aby se povozily na oslících, měly k dispozici stolní tenis a další hry, mohly si vytvořit památeční kartičku.

Samotného křtu knihy, kterou opatřila krásnou vazbou knihařská dílna Jendy Rajmana z nedalekých Rožďalovic, kterou tu zastupoval Pavel Hančar, se vedle Venduly Berger ujal presbyter evangelického sboru v Bošíně Petr Mazur a starostka Dymokur Ludmila Kubálková.

Vendula pohovořila o vzniku Živé kroniky Svídnice a připomněla zásluhy pana Josefa Šimůnka, jehož autentické vzpomínky na minulost obce tvoří její základ. Přípitek šampaňským uzavřel slavnostní chvíli, ovšem sousedské setkání pokračovalo až do samého večera.

Houbařský úlovek Jiřího Stránského z Nymburka.
OBRAZEM: Rostou! Houbař Stránský našel plný košík
Z dětského dne na fotbalovém hřišti v nymburských Drahelicích.
Dětský den v Drahelicích: děti lovily rybičky v bazénu

JAN ŘEHOUNEK